REVOLUČNÍ 30: 30 let svobody na vlastní kůži

9.–24. 11. 2019   14.00­–19.00

pop-up galerie v Revoluční 30, Praha 1

            Na symbolické adrese Revoluční 30 bude stejnojmenná výstava účtovat s uplynulou dobou

Kde jinde než na symbolické adrese Revoluční 30 připravit výstavu, která by měla reflektovat třicetileté výročí sametové revoluce. Jak jinak než osvědčeným způsobem z 90. let, tedy jen lehce řízenou intervencí do vyklizené kancelářské budovy, kterou v dohlednu čeká demolice. Kurátoři Radek Wohlmuth a Čestmír Suška přizvali tři desítky umělců, jejichž práce během uplynulých desetiletí mnohdy nevybíravým způsobem komentovaly to, co se tady dělo.

„Ve společném prostoru se poprvé objeví třeba Skryté podoby Václava Klause od Jiřího Davida, připomínka několika spolupracovníků StB z cyklu Malík Urvi, kterým skupina Pode Bal vzbudila rozruch na přelomu tisíciletí, nebo sádrový originál hajlujících a fuckujících rukou, jimiž Roman Týc přesně před deseti lety doplnil památník revoluce na Národní třídě,“ přibližuje výběr Radek Wohlmuth. Politika ovšem nepředstavuje jediné téma projektu, jakkoli její podíl bude v expozici nepřehlédnutelný. „Prostor jsme samozřejmě dali i dalším oblastem, které začaly po revoluci hýbat společností, ať jsou to korporáty, sexuální průmysl, bezdomovectví nebo až nábožné uctívání sportovců,“ doplňují kurátoři výstavy.

Jádrem projektu je kurátorský výběr prací, které vznikly mezi roky 1989–2019 a jsou naplněním možnosti svobodné tvorby bez cenzury. Zastoupeni jsou umělci všech generací, kteří se vyjadřují jakoukoliv technikou, ať je to malba, video nebo graffiti. Cílem není podat přehledný výčet všeho, co během uplynulých tří dekád touto republikou rezonovalo, ale na základě subjektivního pohledu připomenout některé aspekty nedávné historie i současného života. Výstava chce zároveň zprostředkovat divákům kontakt s aktuálním uměním, konfrontovat je s ním a jeho prostřednictvím se pokusit nabourat stereotypy vnímání uplynulých let, případně otevřít veřejnou diskusi o konkrétních tématech vztahujících se k dané problematice.

 

Kurátoři: Radek Wohlmuth a Čestmír Suška
Vystavující umělci:
Erika Bornová, Pavel Brázda, Michal Cihlář, Tomáš Císařovský, Jiří Černický, Jiří David, Epos 257, Matouš Háša, Vojta Horálek, Vendula Chalánková, Josefína Jonášová, Krištof Kintera, Lenka Klodová, Jiří Kovanda, Radek Macke, František Matoušek, Milan Mikuláštík, Aleš Novák, František Novák, Pode Bal, Roman Týc, Michal Škapa, Jindřich Štreit, Dáša Šubrtová, Timo, Jitka a Květa Válovy, Maxim Velčovský, Ztohoven…

Doprovodný program:
Klubovna s kavárnou v přízemí bude otevřena každý den od 14.00 do 22.00. Detailní doprovodný program (workshopy, divadlo, hudba, filmy, diskuse) bude zveřejněn postupně.

Důležité odkazy:
webové stránky www.bubec.cz/inpage/revolucni30/
facebooková událost www.facebook.com/events/1380514962106293

Comments

comments

Vyhledat