Rok ve vyhledávání na Googlu: sčítání lidu, bitcoin, očkování a Like House

Nejen témata spojená s pandemií, ale také sčítání lidu, volby, sportovní klání a seriály zajímaly v letošním roce české uživatele internetu. Zájem vzbudily i události jako pád Bohemia Energy nebo otevření Primarku v Praze, lidé se loučili s Petrem Kellnerem nebo se ptali na to, jak vzniká tornádo. Google opět zveřejnil žebříček událostí, osobností a fenoménů, které hýbaly českou společností po celý uplynulý rok. Žebříčky z vyhledávání na Googlu mají letos poprvé i hudební formu, o níž se postaral český písničkář Pokáč. 

 

Zatímco loňský žebříček nejvyhledávanějších výrazů na českém Googlu jednoznačně ovládl koronavirus a související témata, v druhém roce pandemie jeho vliv na vyhledávání slábl. Na předních příčkách žebříčku trendů roku se letos sice objevují dotazy na registraci k očkování, respirátory třídy FFP2 nebo antigenní testy, vítězem roku se ale stalo jarní celorepublikové sčítání lidu následované mistrovstvím Evropy ve fotbale. Výrazný nárůst vyhledávání zaznamenala také kryptoměna bitcoin, do které se mnoho Čechů rozhodlo v minulém roce investovat.

 

Trendy roku 2021

 1. Sčítání lidu

 2. Euro 2021

 3. Bitcoin

 4. Registrace očkování

 5. Volby

 6. Respirátor FFP2

 7. Like House

 8. Hra na oliheň

 9. Božena

 10. Antigenní testy

 

„Jak“ roku 2021

 1. Jak dlouho platí antigenní test?

 2. Jak vzniká tornádo?

 3. Jak volit?

 4. Jak dlouho trvá karanténa?

 5. Jak vybrat běžky?

 6. Jak koupit bitcoin?

 7. Jak uplést pomlázku?

 8. Jak napsat životopis?

 9. Jak vydělat peníze?

 10. Jak rychle zhubnout

Žebříčky z vyhledávání se také letos staly inspirací pro novou píseň českého písničkáře Pokáče. „Je spousta otázek, které nás pálí, nejsou to však ty, které byste tipovali. Jak najít smysl života či jak najít lásku pravou, není to, co se Čechům letos honilo hlavou,“ diví se muzikant v písni, kterou zveřejnil na svém YouTube kanálu. Díky ní se tak dozvíme, že Češi se vyhledávače ptali zejména na to, jak dlouho platí antigenní test nebo jak dlouho musí zůstat v karanténě. Po moravské tragédii zase chtěli vědět, jak vzniká tornádo. Zajímalo je také jak volit, ale třeba i jak vybrat běžky nebo jak vydělat peníze.

 

Loučení s Kellnerem i s „Popelkou“

Google každoročně sestavuje taktéž žebříček Smutná loučení, v němž rekapituluje osobnosti, které v daném roce zesnuly a jejichž jména uživatelé v této souvislosti vyhledávají. Letos Češi vzpomínali zejména na tragicky zesnulého českého podnikatele Petra Kellnera, herečku a oblíbenou představitelku Popelky Libuši Šafránkovou nebo slovenského zpěváka Miro Žbirku.

 

Z událostí roku pak kromě těch sportovních či politických zaujal i nedávný krach českého dodavatele energie Bohemia Energy nebo otevření první prodejny fast fashion řetězce Primark v Praze.

 

Události roku 2021

 1. Sčítání lidu

 2. Euro 2021

 3. Volby

 4. Bohemia Energy

 5. Olympijské hry

 6. Tečka

 7. Primark Praha

 8. Afghánistán

 9. Slavia – Arsenal

 10. Tornádo

Smutná loučení

 1. Petr Kellner

 2. Libuše Šafránková

 3. Miro Žbirka

 4. Hana Maciuchová

 5. Princ Philip

 6. David Stypka

 7. Jean Paul Belmondo

 8. Hana Hegerová

 9. Ladislav Potměšil

 10. Milan Lasica

 

V čele prezident a Bartoškovy hvězdy

V čele kategorie českých osobností stanul letos prezident republiky Miloš Zeman, který vzbudil pozornost svým několikatýdenním pobytem v nemocnici. Lidé také vyhledávali jméno dnes již bývalého poslance Dominika Feriho, který letos musel politiku opustit kvůli nařčení ze sexuálního obtěžování.

 

Žebříček zahraničních osobností byl letos protkán zejména hollywoodskými hvězdami, které byly pozvány na 55. ročník karlovarského filmového festivalu. K nim patřil jak Johnny Depp, tak i další herci Ethan Hawke a Michael Caine. Nešťastná střelba při natáčení filmu posunula na druhé místo žebříčku amerického herce Aleca Baldwina.

 

České osobnosti roku 2021

 1. Miloš Zeman

 2. Dominik Feri

 3. Pavel Trávníček

 4. Petr Fiala

 5. Adam Ondra

 6. Petr Arenberger

 7. Anna Kameníková

 8. Martina Pártlová

 9. Miroslav Donutil

 10. Patrik Schick

 

Zahraniční osobnosti

 1. Johnny Depp

 2. Alec Baldwin

 3. Lady Gaga

 4. Adam Sandler

 5. Ethan Hawke

 6. Zuzana Plačková

 7. Michael Caine

 8. Joe Biden

 9. Bernie Sanders

 10. Megan Fox

 

Influenceři a Božena

Stejně jako loni i letos utíkali Češi z tvrdé reality do světa seriálů a televizních show. Nejvíce lidi přitahovala reality show Like House, v níž vystupují influenceři známí ze sociálních sítí. Z českých pořadů pak bodovala i minisérie ČT o životě Boženy Němcové s Aňou Geislerovou v hlavní roli.

 

České TV pořady

 1. Like House

 2. Božena

 3. Lajna 3

 4. Love Island

 5. Stardance

 6. Kukačky

 7. Svatba na první pohled

 8. Osada

 9. Tvoje tvář má známý hlas

 10.  Pan profesor

 

Recepty

 1. Sekaná

 2. Houskový knedlík

 3. Hamburger

 4. Beránek

 5. Sushi

 6. Nádivka

 7. Lokše

 8. Listové těsto

 9. Bábovka

 10. Brownies

 

 

Globální žebříčky Googlu jsou k přečtení na yearinsearch.google/trends

Comments

comments

Vyhledat