Seno, sláma a skládka v Galerii Václava Špály

Skupinový výstavní projekt Seno, sláma, skládka připravila pro prostory Galerie Václava Špály Společnost Jindřicha Chalupeckého. Výstava je ohlédnutím za ikonickou realizací Zorky Ságlové v rámci výstavy Někde něco (společně s Janem Ságlem, Bělou Kolářovou a Jiřím Kolářem), uvedené v Galerii Václava Špály v roce 1969 pod dramaturgickým vedením Jindřicha Chalupeckého. Ságlová tehdy do galerie navezla velké množství schnoucího sena, vojtěšky a slámy, kterou s přáteli chodili pravidelně obracet a k této činnosti vybízeli také publikum.

Díla dvou desítek místních i mezinárodních umělců a umělkyň vybraná pro výstavu Seno, sláma, skládka se zabývají jak reflexí důsledků období zemědělské kolektivizace, tak současnými ekofeministickými perspektivami. Zaměřují se na mezidruhovou solidaritu, ohleduplné a udržitelné vztahy a soužití a vykreslují situace, kdy příroda kontaminovaná lidským působením přebírá otěže a znovu nastoluje rovnováhu, které se člověk může ale také nemusí zúčastnit.

Během zahájení výstavy proběhne performance umělkyně Ruty Putramentaite a hudební vystoupení písničkářky Krystyny Skalické.

Doprovodný program:

Pondělí 3.4., 17:00, Galerie Václava Špály
Komentovaná prohlídka výstavy Seno, sláma, skládkaPondělí 3.4., 18:00, UMPRUM, Mikulandská 134/5
Seno, sláma. Skládka? Odkazy díla Zorky Ságlové a ekologické perspektivy v současném umění

Pondělí 17.4., 18:00, Knihovna Václava Havla, Ostrovní 129/13
Ekologie včera a dnes. Diskuze s pamětnicemi a pamětníky o ekologických otázkách na pozadí osobních příběhů a „velkých” a “malých” dějin

Sobota 22.4. 14:00-17:00, čítárna kavárny Hlína, Kampus Hybernská, Hybernská 998/4
Život na skládce. Problematika sociálního vyloučení a environmentální spravedlnost

Středa 3.5., 17:00, Galerie Václava Špály
Závěrečná komentovaná prohlídka výstavy Seno, sláma, skládka


Seno, sláma, skládka

29.3. – 3.5.2023

Galerie Václava Špály

www.galerievaclavaspaly.cz

Národní 30, Praha 1

Vernisáž: úterý 28. března 2023, 18:00 – 20:00

FB událost: https://www.facebook.com/events/528664926047280/

Vystavující: Nikola Brabcová, Ines Doujak, Justyna Górowska & Ewelina Jarosz, Hanna-Maria Hammari, Anna Hulačová, Martin Hurych, Petra Janda, Michal Kindernay, Věra Kotlárová-Chovancová, Diana Lelonek, Jumana Manna, Tamara Moyzes & Shlomi Yaffe, Tadeáš Polák, Ruta Putramentaite, Jan Ságl, Zorka Ságlová, Dagmar Šubrtová, Jakub Tajovský, Marie Tučková, David Vojtuš
Kurátorky: Kurátorský kolektiv SJCH (Barbora Ciprová, Veronika Čechová, Tereza Jindrová, Karina Kottová)
Výstavní prostředí: Diana Lelonek

Výstava je součástí programové linie Společnosti Jindřicha Chalupeckého nazvané Svět Jindřicha Chalupeckého.

Je také součástí výstupů mezinárodní platformy Islands of Kinship: A Collective Manual for Sustainable and Inclusive Art Institutions, spolufinancované Evropskou unií.

 

Comments

comments

Vyhledat