Sensorium Festival se chystá na červen, představí digitální kulturu

Aleksandra Przegalińska, foto pořadatel akce
Aleksandra Przegalińska, foto pořadatel akce

Sensorium – největší festival digitálního umění a kultury na Slovensku se 7. – 9. června vrátí nejen do kulturních prostor, ale i do ulic Bratislavy.

 

 

 

Představí svět dynamických instalací, přednášek, diskuzí, představení a workshopů o designu, architektuře, umělé inteligenci, virtuální realitě, datových vizualizacích či umění.

Umělecká díla využívající nové technologie a především možnost střetnutí se s inovativními mezinárodními umělci a designéry – to všechno nabídne letošní festival Sensorium. Hlavním dějištěm bude Pisztoryho palác, Sensorium však poprvé uvede i program pro širokou veřejnost, který se bude konat i ve veřejném prostoru Bratislavy.

Rozšíření lidského intelektu prostřednictvím technologie nepřestává inspirovat výzkumníky, designéry, futurology, filmaře, umělce a podnikatele na celém světe. Sensorium 2019 si pro letošek zvolilo téma Rozšířená mysl.

12 inspirativních speakerů
Mezi prvními potvrzenými speakery jsou Christopher Csíkszentmihályi (USA/PT), Stefanie Posavec (UK), Cristobal Valenzuela (USA), Jonathan Reus (NL/US), Ján Pernecký (SK), Danica Pišteková (SK) a Aleksandra Przegalińska (PL).

Stefanie Posavec je londýnská designérka, umělkyně a autorka, pro kterou jsou data oblíbeným materiálem. Stefanie je spoluautorkou knihy Dear Data, která zkoumá kreativní potenciál tzv. „data miningu“. Vystavovala ve světových galeriích jako MoMA (New York) či Centre Pompidou (Paříž).

K tématu rozšířené mysli má blízko i Christopher Csíkszentmihályi. Zakladatel Centra pro budoucí občanská média na Massachusetts Institute of Technology (MIT) též působil jako hostující profesor umění a designu na Parsons School of Design v New Yorku a na Madeira Interactive Technologies Institute. Takzvané „wearable“ technologie a důsledky zavedení umělých bytostí a systémů do společenské a profesionální sféry ve svojí práci zkoumá filosofka, odbornice na futurologii a AI, Aleksandra Przegalińska.

Více o speakerech se dozvíte na stránkách sensorium.is.

Aleksandra Przegalinskasa – TEDxWarsaw

Sensorium + BADW = Týden designu a digitální kultury
Program Sensorium Festivalu 2019 poprvé doplní veřejná diskuze, představení a výstavy, které se budou konat ve veřejném prostoru. Navíc festival inicioval symbiózu s Bratislava Design Week a ta si vysloužila ambiciózní označení Týždeň dizajnu a digitálnej kultúry.

Comments

comments

Vyhledat