Sever ve víru světových událostí – chystá se festival Dny severu

Skandinávský dům zve v listopadu na třináctý ročník festivalu severské kultury Dny Severu, jehož letošní téma zní Sever a svět. Během filmových projekcí a literárních večerů návštěvníci v Praze a Brně proniknou do událostí spojených se severskými zeměmi, které měly vliv na světové dění nebo naopak byly důsledkem toho, co se odehrávalo jinde, nahlédnou do osudů celých rodin i velkých postav severské historie.

Festival zahájí 2. listopadu v pražském Centru současného umění DOX beseda s novinářkami Matildou Voss Gustavsson a Lindou Bartošovou pod názvem Svědectví žen. Matilda Voss Gustavsson je autorkou reportážní knihy Klub o sexuálním skandálu, v jehož důsledku v roce 2018 nebyla udělena Nobelova cena za literaturu. Český překlad právě vychází v nakladatelství Absynt. Reportérka a moderátorka Linda Bartošová vedla rozhovory se svými kolegyněmi, čímž vzniklo unikátní svědectví o české mediální scéně pohledem žen s názvem Novinářky. Beseda se zaměří na zneužívání moci, kulturu mlčení a postavení žen ve veřejném prostoru.

Annette Bjergfeldt

Hlavním literárním večerem letošního ročníku festivalu bude beseda s dánskou spisovatelkou a písničkářkou Annette Bjergfeldt a českou spisovatelkou Markétou Hejkalovou, jejichž nejnovější knihy mají leccos společného. Annette Bjergfeldt líčí ve strhujícím debutovém románu Kodaňská Píseň písní příběh tří generací jedné neobyčejné rodiny, v níž se mísí švédská a ruská kultura. Neotřelá rodinná sága s prvky magického realismu vypráví o osudových setkáních, nesplněných snech a nečekaných dobrodružstvích. V nejnovější knize Markéty Hejkalové Dům pod náměstím hraje hlavní roli starý dům, který pamatuje velké dějiny, a jeho obyvatelé, kteří se s nimi museli vypořádat. Spisovatelka při psaní vycházela z vlastní rodinné historie a nechává v románu zaznít staré, pozapomenuté příběhy. „Během besedy se zaměříme na příběhy lidí, kteří na vlastní kůži zažili bouřlivé okamžiky dvacátého století v evropské perspektivě a také na odlišný přístup autorek k psaní rodinné ságy,“ uvádí Jitka Jindřišková z pořádajícího Skandinávského domu.

Všechny filmové projekce letošního ročníku festivalu spojuje období druhé světové války a boj proti hitlerovskému Německu či nacistické nadvládě. „Dánské drama Dobrý zrádce vzniklo na základě skutečných událostí a zachycuje osobnost dánského velvyslance v Americe Henrika Kauffmanna, který se za války prohlásil za jediného skutečného představitele svobodného Dánska. Film uvedeme v Praze i Brně. V Praze diváci mohou navštívit ještě švédské životopisné historické drama Poslední věta o nekompromisním odpůrci Adolfa Hitlera Torgnym Segerstedtovi a dramatický norský snímek Králův nesouhlas líčící pohnuté rozhodování krále Haakona VII., zda svou zemi uvrhne do války,“ přibližuje Anežka Soukupová, která se na dramaturgii festivalu podílí.

Gustaf Mannerheim / zdroj Wikimedia Commons

Finsko v programu festivalu zastoupí uvedení knihy Paměti finského maršála. Gustaf Mannerheim byl v anketě finské veřejnoprávní televize zvolen největším Finem. Prakticky celý svůj život zasvětil službě své zemi a stál u všech významných dějinných událostí, jimiž si Finsko v turbulentní první polovině 20. století prošlo. Do světové historie se zapsal především jako vrchní velitel finské armády, který za zimní a pokračovací války pomohl ubránit Finsko před mnohonásobnou sovětskou přesilou. O české vydání obsáhlých memoárů se postaralo nakladatelství Academia a představí ho překladatel Michal Švec a historik Tomáš Masař.

Dny Severu se konají ve dnech 2. 11. až 16. 11. 2022 v Praze a Brně. Festival pořádá Skandinávský dům za finanční podpory Ministerstva kultury ČR, Magistrátu hl. m. Prahy, statutárního města Brna a severských velvyslanectví v ČR.

 


PROGRAM FESTIVALU V PRAZE:

  1. 11. 19:00 Svědectví žen: Matilda Voss Gustavsson a Linda Bartošová (Centrum současného umění DOX)
  2. 11. 20:00 Promítání: Králův nesouhlas (Kino Evald)
  3. 11. 19:00 Promítání: Dobrý zrádce (Edison Filmhub)
  4. 11. 17:30 Uvedení knihy Paměti finského maršála (Cafe Academia)
  5. 11. 19:00 Rodina ve víru dějin: Annette Bjergfeldt a Markéta Hejkalová (Božská Lahvice)
  6. 11. 20:00 Promítání: Poslední věta (Kino Evald)

PROGRAM FESTIVALU V BRNĚ:

  1. 11. 20:00 Promítání: Dobrý zrádce (Kino Art)
  2. 11. 18:00 Rodina ve víru dějin: Annette Bjergfeldt a Markéta Hejkalová (MZK)
  3. 11. 17:00: Uvedení knihy Paměti finského maršála (Knihkupectví Academia Brno)

Více informací o festivalu: http://www.skandinavskydum.cz/dny-severu-2022/

Comments

comments

Vyhledat