Severský filmový podzim ukáže střet kultur v české premiéře

foto: Severský filmový podzim
foto: Severský filmový podzim

Severský filmový podzim se přiblížil a my dostali možnost podívat se předem na snímek Co tomu řeknou lidi. Jaký je?

Co tomu řeknou lidi, v originále Hva vil folk si.
Film, v režii Iram Haq, ukazuje dnes tolik zmítané téma: střet dvou různých kultur. Koho tato problematika zajímá, nebo se ho přímo dotýká, neměl by chybět na české premiéře v kině Lucerna právě v rámci Severského filmového podzimu. Snímek získal několik ocenění v soutěži Amanda Awards.

Co je námětem snímku?
Na jedné straně stojí tradiční smýšlení Evropanů, na straně druhé hodnoty a neochvějná víra pákistánské rodiny žijící v Oslu. Co tomu řeknou lidi ukazuje oba břehy. Křesťanskou a ateistickou kulturu, která panuje u nás, versus tradiční islámskou rodinu, především bouřící se 16letou dceru Nishu. Děj diváka zavede i do ulic Islámábádu. Vidíme prvotní vzdor a posléze smíření hlavní hrdinky, kterou ztvárnila Maria Mozhdah. Pozoruhodné je sledování jejího vnitřního boje i konfrontace s okolím.

Film dává dost prostoru i fantazii. Divákovi poskytuje dostatek času prožít každý silný okamžik příběhu. Práce s kamerou je úžasná, stejně jako diverzita mezi oběma prostředími, kterou posilují oba jazyky, norština a urdština.

Navštivte Severský filmový podzim ve dnech 15. – 20. 11. 2018 a nenechte si ujít například i snímky jako Kyselé Vánoce, ’95, Povídky ze Stockholmu a další…

PS od autora: Seveřané a jejich pohled na svět mají hodně co nabídnout. V mnohém bychom se od nich mohli učit. Je potřeba využít každé možnosti a pokusit se na moment vidět skrze oči někoho jiného, i když je to třeba jen ve filmu…

Comments

comments

Vyhledat