Skandinávský dům připravil přehlídku severských filmů NORDFEST

Skandinávská kinematografie se těší velké oblibě zarytých filmových fanoušků a severské filmy nacházejí cestičky do distribučních sítí poměrně často. Přesto sítem celoplošné distribuce nezřídka propadnou i filmy nesporné umělecké kvality, které zpracovávají pozoruhodná témata, a přitom jsou i divácky úspěšné. Právě takové celovečerní i krátkometrážní filmy českým divákům představí od 10. do 19. května festival NORDFEST, který dramaturgicky navazuje na oblíbený cyklus Severské filmové čtvrtky

 

„Do programu jsme zařadili pět projekcí celovečerních hraných filmů, zástupců různých žánrů od komedie přes historické po psychologické drama z Dánska, Finska, Islandu, Norska a Švédska, a také pásmo krátkometrážních severských filmů Severské kraťasy,“ říká Kateřina Jagošová z pořádajícího Skandinávského domu. Ten festival připravil ve spolupráci s českou distribuční společností CinemArt, která v rámci přehlídky uvede i vybraný film ze svého distribučního archivu, a pražským Komorním kinem Evald, kde projekce proběhnou.

 

Za Island se představí ztřeštěná komedie o přátelství a couvání překrásnou krajinou Pozpátku (2015), jejímiž hrdiny jsou syn světového rekordmana v couvání a jeho kamarád z dětství, kteří se rozhodnou projet Island pozpátku a zároveň vybírat peníze na charitu.

 

Dánský film Před mrazem (2018) nás zavede do 19. století na dánském venkově. Pojednává o strastech chudé rodiny – o morálních zásadách tváří v tvář strachu o přežití. Filmu vévodí vynikající kamera, která spolu s precizním střihem velmi dobře navozuje sychravou atmosféru dánského podzimu. Ponurý děj navíc doplňuje decentní, avšak podmanivá hudba.

 

Silné drama o krutosti závislosti malého dítěte na rodiči trpícím psychickou poruchou umocněnou alkoholismem představuje švédský snímek Dcera, matka a démoni (2016). Stojí na skvělých, uvěřitelných hereckých výkonech představitelek dvou hlavních rolí. Esther Quigley (Ti) a Maria Sundbom Lörelius (Siri) jsou dcera a matka i ve skutečnosti, což jen posiluje vzájemné pouto obou postav. Režisérka Suzanne Osten se zde výrazně inspirovala vlastním dětstvím, a jak sama uvádí, chtěla nelehkou situaci zobrazit z perspektivy dítěte. Film ve Švédsku vzbudil diskuze o tom, jakým způsobem a zda vůbec je vhodné mluvit s dětmi o mentálních poruchách. Snímek je znepokojivý, atmosféra místy až dusivá, zároveň ale vyzdvihuje sílu lásky mezi matkou a dcerou, kterou nezlomí ani démoni.

 

Z finské kinematografie zvolili dramaturgové snímek Chvíle v rákosí (2017) o sbližování dvou mladíků v kulisách letní finské přírody. Komorní romantické queer drama z roku 2017 režíroval Mikko Mäkelä, který je zároveň podepsán i pod scénářem. Ten částečně vznikal přímo na place jako herecká improvizace, což celému filmu dodává na opravdovosti a „artovosti“. Snímek je ověnčen řadou filmových cen, nominací i skvělými recenzemi.

 

V norské roadmovie Na západ (2017) se na cestu vypravují svérázný otec se zvláštní zálibou v ženském oblečení a jeho nevybouřený syn, které spojilo úmrtí v rodině. Spletitá cesta jim přinese jak nečekaná setkání a bizarní situace, tak důkladně prověří jejich vztah. Snímek umně kombinuje závažné téma hluboké ztráty s odlehčenějším humorným laděním, zdařile dokresleném malebnou norskou krajinou.

 

„Z distribučního archivu společnosti CinemArt jsme vybrali dánské groteskní drama s westernovou atmosférou Ukrutně šťastni (2008). Film využívá žánrových odboček ke krimi, westernu či hororu. Natočený byl podle stejnojmenného románu Erlinga Jepsena, vyniká originální stylizací a poutavým vykreslením temné atmosféry obestírající podivně vyšinutou komunitu,“ přibližuje programovou skladbu festivalu Kateřina Jagošová.

 

„Festival Nordfest 2022 vyvrcholí pásmem severských krátkometrážních filmů, v němž budou rovnoměrně zastoupeny všechny severské země. Přes odlišnou stopáž, žánr či pojetí mají všechny filmy jedno společné: protagonistkami všech jsou ženy; ženy obětavé, zvídavé i tvrdohlavé. Přijměte tedy pozvání na neopakovatelnou dámskou jízdu,“ zve na závěrečný večer festivalu místopředsedkyně Skandinávského domu Jitka Jindřišková, která pásmo krátkých filmů sestavla. Během večera se mimo jiné představí švédský snímek Hora na severu (2015), z nějž režisérka Amanda Kernell některé záběry použila ve svém oceňovaném filmu Sámská krev.

 

Všechny filmy budou uvedeny v původním znění s českými titulky, každou projekci zahájí krátký lektorský úvod. Informace a podrobný program nejdete na webových stránkách www.skandinavskydum.cz a vstupenky můžete rezervovat na www.evald.cz.

 

Co? NORDFEST

Kdy? 10.–19. května 2022

Kde? Komorní kino Evald, Národní 28, Praha 1

Vstupné: 139 Kč na každou z projekcí.

Více viz www.skandinavskydum.cz

 

PROGRAM FESTIVALU

 

ÚT 10. 5. 18:30 Pozpátku (Island)

ST 11. 5. 18:30 Před mrazem (Dánsko)

ČT 12. 5. 18:30 Dcera, matka a démoni (Švédsko)

PÁ 13. 5. 18:30 Ukrutně šťastni (Dánsko)

ÚT 17. 5. 18:30 Chvíle v rákosí (Finsko)

ST 18. 5. 18:30 Na západ (Norsko)

ČT 19. 5. 18:30 Severské kraťasy

 

Comments

comments

Vyhledat