Skupina Rafani vystavuje v galerii Nevan Contempo

foto: pořadatel akce
foto: pořadatel akce

Výstavou V zemi se umělecká skupina Rafani po třech letech vrací do své domovské galerie Nevan Contempo. Nový projekt je přímo určen pro prostor galerie. Na výstavě V zemi spolupracují Rafani se sochařem Matoušem Lipusem a fotografem Lukášem Jasanským. Kurátora či kurátorku výstava nemá. Není jej ani jí třeba. Rafani si vystačí sami.

V zemi jsou naši předci i naše budoucnost. V zemi je tajemství. V zemi je strach, bohatství, naděje i bída. V zemi je jádro, které drtivou silou ohýbá naše představy a záda.

V naší zemi se žije dobře, lidé jezdí automobily a volají si za chůze. Mají kde bydlet a jejich břicha jsou dobře sycena. V centrech a horách, v Praze i kdesi jinde. Pod zemí bujela kultura, která rostla hlavou dolů, revoltovala nebo si jen cosi kuchtila. Pro jiné i jen pro sebe. Toho však již není třeba, všichni jsme jedna velká kulturní fronta. Mimo naši zem jsme málo úspěšní a téměř neznámí. Máme hradbou obehnané hrady, pozlacené ruce a střízlivý přístup k životu. Čeho se bojíme, před tím utečeme.

Některé objekty jsou v zemi. A některé tam už být nemusí.

Ale:

My chceme víc, mnohem více než ti před námi. Chceme zažít úspěch, moc, být viděni, být pochlebováni a to vše chceme zvládnout v mnohem kratším čase. Dřív, než všichni kolem nás. Mírou úspěchu je vysoký status, množství lajků a úsměv, úsměv, úsměv. Máme miliony přátel. Obklopujeme se strachem, že bychom mohli něco propásnout, o něco přijít, a proto jsme všude a u všeho. Vytváříme žebříčky, abychom v nich zvítězili. Svrchovaný je ten, kdo určuje pořadí. Cokoliv nového se objeví, je dobré okamžitě zařadit do hodnot vlastní důležitosti. Každou vteřinu sledujeme, jak si vedeme. Jsme dobří a chceme být nejlepší.

RAFANI:

Česká umělecká skupina Rafani vznikla v roce 2000 na jasně stanovených demokratických pravidlech. Tvorba skupiny se vyznačuje kolektivním přístupem a angažovaností ve smyslu zájmu o věci obecné. Rafani se dlouhodobě zabývají uměním ve veřejném prostoru, strukturální podobou výstav, zajímají se též
o možnosti metafory, kterou chápou jako druh instrumentu, který může mít aktivizační účinky pro místní prostředí a konkrétní diskurz.

Rafani využívají jednotlivých forem z politické sféry (projev, demonstrace, uniforma, petice ), které zbavují ideologie a obsahu, nebo o ně rozšiřují diskurz světa umění. Rafani chápou politikum svého umění jako boj o zrcadlový obraz světa a o jazyk moci. Aktivita Rafanů je rozkročena mezi utopickými tezemi, analyticko-hermetickou introspekcí a dílčími praktickými kroky.

Logem a leitmotivem umělecké skupiny Rafani je kruh, většinou černý.

Seznam děl na výstavě:

Lajk, soubor 5 soch, kombinovaná technika, 2018

Déjà vu I., HD video, 5:01 min, 2018

Déjà vu II., HD video, 4:58 min, 2018

Déjà vu III., HD video, 5:07 min, 2018

Lesní stezkou, lightbox, 2018

Místo konání:

NEVAN CONTEMPO

U Rajské zahrady 14

130 00 Praha – Žižkov

otevřeno: úterý až sobota, 13 – 18hod

Comments

comments

Vyhledat