Smysly seniorů slábnou, jsou zranitelnější

Photo by CDC on Unsplash
Photo by CDC on Unsplash

Požáry, úniky oxidu uhelnatého či náhlé zdravotní komplikace patří mezi události, jež jsou pro seniory mnohem nebezpečnější než pro ty, kteří jsou v produktivním věku. Senioři často žijí sami, jejich smysly slábnou, a proto neodhalí problém včas nebo na něj dostatečně rychle nezareagují – to je může stát i život.

 

„Starší lidé jsou obecně ohroženější těmito riziky, smysly slábnou, stejně jako rychlost uvažování a reakce. Například vznikající požár na sebe často upozorní především pachem. Čich však s věkem pomalu mizí. Navíc plíce seniorů jsou méně odolné vůči infekci i chemickým látkám,“ vysvětluje prof. MUDr. Hana Matějovská Kubešová, přednostka Kliniky interní, geriatrie a praktického lékařství FN Brno.

Podle statistické ročenky Hasičského záchranného sboru České republiky došlo jen za rok 2018 k 5 340 požárům v domácnostech s celkovou škodou 546,62 milionů korun. Požáry stály život 61 osob a dalších 799 se potýkalo s různě vážnými poraněními. Otrava oxidem uhelnatým zase zaujímá první místo v žebříčku náhodných otrav v Evropě. V Česku kvůli otravě oxidem uhelnatým skončí v nemocnici ročně stovky pacientů. Nebezpečnému plynu se často přezdívá „tichý zabiják“. Neprovází ho žádný zápach nebo zabarvení a jeho vdechnutí ani nevyvolá podráždění. Neradostnou bilanci tragických událostí se snaží zvrátit například v Moravskoslezském (MS) kraji. Místním, dříve narozeným občanům tu darovali 7 100 požárních hlásičů a detektorů oxidu uhelnatého. S distribucí jim pomohly „oázy“ pro seniory – Senior Pointy. „Nejde o jedinou aktivitu, kterou pro seniory děláme, uvědomujeme si, že populace v našem kraji stárne. Zatímco v roce 2007 jsme tu měli 176 000 lidí starších 60 let, dnes je to 242 000 obyvatel. Mladí se stěhují za prací do Prahy a senioři zde často zůstávají sami. Vítáme proto iniciativu Senior Pointů, s nimiž se nám v kraji daří spolupracovat právě na rozdělení podobných zařízení, které mají seniory ochránit,“ doplňuje Jiří Navrátil, náměstek hejtmana MS kraje pro sociální oblast.

Více než 39 poboček Senior Pointů po celé republice nabízí seniorům bezplatné právní poradenství, možnost účastnit se přednášek, besed nebo kurzů a setkávat se se svými vrstevníky. „Ročně nás navštíví kolem 2 700 lidí. Na bezpečnost se zaměřujeme i v našich přednáškách, kde se bavíme o prevenci, obecném ohrožení a řešení nejčastějších kritických situací,“ dodává ředitel organizace Společně, o.p.s., která je provozovatelem Senior Pointů.

Senior Pointy využil MS kraj také při distribuci IN.F.Obálek (Informace jako forma ochrany), které pomáhají záchranným složkám rychle se zorientovat ve zdravotních rizicích seniorů v nesnázích. „Plastová obálka obsahuje jednoduchý formulář, kam člověk vypíše informace o tom, s čím se léčí, jaké má alergie a které léčivé přípravky pravidelně bere. Zároveň je tam i kolonka s kontaktem na příbuzné nebo jiné blízké, jichž se případně záchranáři mohou zeptat na další podrobnosti,“ vysvětluje Jakub Carda. Přítomnost obálky prozradí záchranářům samolepka na ledničce, která je vidět pomocí UV světla i v místnosti plné dýmu. Samotná obálka pak patří do ledničky. „Jde o spotřebič, který má doma většina domácností a odolá i případnému požáru. Zatím jsme rozdali 61 000 obálek, které by měly sloužit nejen seniorům, ale i zdravotně postiženým lidem a všem, kteří žijí sami,“ doplňuje Jiří Navrátil. Zájem o obálky je tak velký, že se kraj chystá vyrobit a distribuovat dalších 30 000 kusů.

Comments

comments

Vyhledat