Sněhurka is not dead. Načeva v divadle

foto Divadlo Minor
foto Divadlo Minor

Divadlo Minor uvede v pátek 2. října 2020 od 18:00 premiéru inscenace Sněhurka is not dead režiséra Jakuba Vašíčka a dramaturga Tomáše Jarkovského, která navazuje na jejich úspěšnou rockovou Perníkovou chaloupku, jíž pro Minor vytvořili v roce 2012. Divadelní formu tvůrci tentokrát výrazně posouvají – inscenace je založena na technice live cinema, kterou dlouhodobě používá výtvarník a scénograf Antonín Šilar. V roli zlé královny se představí herečka, zpěvačka a šansoniérka Monika Načeva.

Inscenace přináší známý příběh o zlé královně, krásné Sněhurce, zrcadle a sedmi trpaslících. Kdo by však čekal Sněhurku v podobě milounké princezny, bude nejspíše pořádně zaskočen. Minorská Sněhurka je puberťačka, co radši nosí vytahanou mikinu než šaty a cestu z lesa hledá s mobilem v ruce. Princ probouzející Sněhurku polibkem natáčí kutilská videa na Youtube a trpaslíci jsou členy hudební kapely, která to umí pořádně rozjet.

Používaná metoda live cinema spočívá v živém snímání na jevišti, živém střihu a promítání během představení. Divák tak má možnost vidět zabírané detaily a porovnávat celkový divadelní obraz s výsekem skutečnosti zobrazované na plátně.

„Scénický koncert jsme si už v Minoru vyzkoušeli na Perníkové chaloupce. Při tvorbě nové inscenace jsme se ale chtěli posunout zase trochu dál. Proto jsme oslovili scénografa Tondu Šilara a přes klíčový motiv zrcadla koncert propojili s žánrem live cinema. Do příprav navíc vstoupila koronavirová karanténa, a tak jsme zničehonic tu zvláštní osamělost, kterou je pohádka o Sněhurce prostoupená, začali za zrcadly v podobě obrazovek zažívat na vlastní kůži. Koncepce proto vznikla dominantně po Skypu a do výsledné podoby se to nepřehlédnutelně propsalo. Takže výsledkem je na jedné straně možná trochu nezvyklá interpretace jednoho notoricky známého a krásného příběhu, a na druhé straně zpráva o dnešku a směru, kterým se ubírají naše životy,“ říká dramaturg Tomáš Jarkovský.

Autory hudby jsou Daniel Čámský a minorští muzikanti, kteří se „hudebně podepsali“ i pod Perníkovou chaloupkou – Luboš Nohavica, Dalibor Mucha a Tomáš Vychytil. Živou kapelu doplňují hudebníci Jan Matásek a Jan Hrovatitsch. V inscenaci se kromě Moniky Načevy představí herci Ondřej Bauer, Pavol Smolárik, Filip Nebřenský, Anna Bubníková, Markéta Ptáčníková a Hedvika Řezáčová.

Jakub Vašíček (1979) a Tomáš Jarkovský (1986) patří k nejvýraznějším divadelním tvůrcům věnujícím se dětskému divákovi. Divadlo Minor úspěšně uvádělo několik let jejich inscenace Perníková chaloupka a Jak kohouti obarvili svět, v současnosti mají na minorském repertoáru inscenaci Záhada hlavolamu. Oba vystudovali režii a dramaturgii alternativního a loutkového divadla na pražské DAMU. Spolupracovali mj. s Naivním divadlem Liberec, Jihočeským divadlem České Budějovice, Divadlem Alfa

Kontakt:

Josef Horák, PR
e-mail: josef.h@minor.cz; tel: 732 474 611 Magdalena Šmídová Turchichová, vedoucí propagace e-mail: magdalena.t@minor.cz; tel: 222 230 239

page1image1318049888 page1image1318050176

Sněhurka is not dead Tisková zpráva: V Praze dne 24. září 2020

Plzeň, LG Maribor, vinohradským divadlem D21 a dalšími. Jejich domovskou scénou je královéhradecké Divadlo Drak, kde Tomáš působí jako ředitel a Jakub jako umělecký šéf a režisér. Zde mj. uvedli kritikou i diváky ceněné inscenace O bílé lani a Bílý tesák.

Informace o inscenaci

Premiéra: 2. října 2020 v 18:00 Nejbližší repríza: 29. října 2020 v 18:00

Vstupenky jsou k dostání buď online na www.minor.cz nebo v pokladně divadla (Po–Pá 10:00–13:30 a 14:30–20:00; So–Ne 11:00–18:00)
Přístupné divákům od 9 let

Inscenační tým

Scénář: Tomáš Jarkovský, Jakub Vašíček
Režie: Jakub Vašíček
Dramaturgie: Tomáš Jarkovský
Hudba: Daniel Čámský, Dalibor Mucha, Lubomír Nohavica, Tomáš Vychytil Scéna: Antonín Šilar

Světelný design: Antonín Šilar, Kryštof Melka Kostýmy: Tereza Venclová
Asistentka scénografie: Eglė Šimėnaitė Technická supervize: Erik Bartoš

Střih: Zuzana Walter, Alan Sýs
Kamera: Kryštof Melka, Ondřej Kudrna, Miloslav Pecháček
Hrají: Anna Bubníková, Pavol Smolárik, Filip Nebřenský, Ondřej Bauer, Monika Načeva, Markéta Ptáčníková, Hedvika Řezáčová
Kapela: Jan Matásek, Jan Hrovatitsch, Dalibor Mucha, Lubomír Nohavica, Tomáš Vychytil

 

Comments

comments

Vyhledat