Spectaculare 11 namíchá minimalismus, jazz i world music

Zažít obří plátno nebo lasery v kostele, poslechnout si pečlivě vybrané přední umělce nejen elektronické scény, ponořit se do svých myšlenek při ambientním koncertě či se vytančit do noci na party večírku. To je festival Spectaculare, který má před sebou svůj 11. ročník.

Festival zahájí ambientní hudebníci Loscil a Lawrence English v Kostele sv. Šimona a JudyNavážou na ně duchové acid budoucnosti Clark a Holy Other v prostorách klubu Fuchs2. V domácím klubu festivalu, Paláci Akropolis, vás uchvátí dánští jazzoví dobrodruzi Svaneborg Kardyb a berlínská jazz-fusion čtveřice Conic Rose. A na stejném místě vám Mammal Hands ukáží, jak jazz dokáže zmutovat v raveový projekt.

Francouzský král minimalismu Sylvain Chauveau spolu s nizozemským skladatelem Andertem Tysmou zahraje v eklektickém prostoru kláštera Gabriel Loci. 

Úvodní večer jedenáctého ročníku festivalu Spectaculare obstarají 23. února ambientní hudebníci Loscil a Lawrence English, kteří v Kostele sv. Šimona a Judy představí svůj společný projekt Colours of Air. V něm využili zvuků více než sto let starých kostelních varhan a meditují nad vztahem barev a zvuku.

Přechodný “den navíc” můžete ve Fuchsu2 oslavit s klasikem inteligentních beatů Clarkem vydávajícím na kultovní značce Warp, který představí kromě letošního alba Sus Dog (produkováno Thomem Yorkem) i svou čerstvou novinku z 1. prosince – Cave Dog. Dalším hostem ve Fuchs2 bude jeden z praotců žánru witch house, enigmatický britský producent Holy Other. Stejně jako ostatní eventy festivalu, bude i jejich performance doplněna o site-specific vizuály připravené právě pro tuto show.

Spectaculare festival potvrzuje pro rok 2024 další špičkovou fúzi jazzu a elektroniky. 14. března uvítá v Paláci Akropolis jazzové duo Svaneborg Kardyb, dvojnásobné držitele Dánských hudebních cen. Vydávají na prestižní britské značce Gondwana Records (Hania Rani, Portico Quartet). Do Prahy dorazí i berlínské fresh kvarteto Conic Rose, které hraje neuchopitelnou fúzi art-rocku, elektroniky a jazzu.

Jedna z nejzajímavějších ostrovních kapel posledních let míchá jazz s vlivy ambientu, elektroniky nebo world music. Jejich písně se pyšní delikátní atmosférou a dynamikou, přestože si trio vystačí pouze se saxofonem, klavírem a bicími. Mammal Hands spoléhají na unikátní souhru a bezmála mimosmyslové propojení hráčů na pódiu.

Se svým projektem ensemble 0 přijíždí na Spectaculare festival francouzský ambientní skladatel Sylvain Chauveau, jeden z nejvýznamnějších současných představitelů „tiché“ hudby. Speciální večer v eklektickém prostoru Rajské Zahrady v Gabriel Loci se představí také nizozemský skladatel a producent Andert Tysma, který 27. března pozve posluchače ambientu na introspektivní hudební zážitek doplněný o site-specific vizuály.

Comments

comments

Vyhledat