Startuje mezinárodní festival ilustrace LUSTR

Martin Adamec
Martin Adamec

MEZINÁRODNÍ FESTIVAL ILUSTRACE LUSTR startuje.

  1. ročník, 17. – 22. září 2020, Kampus Hybernská, Praha

LUSTR festival je mezinárodní přehlídka té nejčerstvější volné ilustrace a letos poprvé i komiksu. Více než 40 mladých vystavujících z celého světa, přednášky, workshopy nejen z dílny kreativního epicentra Vzletná, festivalový obchod, občerstvení, hudba, program pro děti.

6 dní plné ilustrace, inspirace a zábavy.

 

Program doplní řada tvůrčích dílen, workshopů a tematických přednášek s hosty, kteří vás budou bavit.

Zahraniční workshopy:

  • Kolektivní mozek – společná tvorba zinu -SQUASH (D)
  • Rozviklaný svět – tvorba komiksové scenérie s Fan Art (D)
  • Workshop asociativního kreslení s Babagoi (AT/D)
  • Workshop komiksového storytellingu s Tieten met haar (BE)

 

Workshopy Vzletná:

  • Animační dílna pro děti
  • Leporelo
  • Krasopsaní
  • Usměvavé krasopsaní

K letošnímu stému výročí založení umělecké skupiny Devětsil, LUSTR představí méně známou ilustrační tvorbu legend české moderní avantgardy – Adolfa Hoffmeistera, Toyen a Otakara Mrkvičky. V rámci expozice k poctě Děvetsilu budou k vidění i doposud nepublikované ilustrace z Hoffmeisterova soukromého archivu, kterou poskytl jeho syn Adam Hoffmeister.

Svoji poctu Devětsilu – limitovanou edici sítotiskových plakátů – na LUSTRU představí mladé hvězdy české ilustrace Maria Makeeva, Linda Retterová, Barbora Idesová, Jan Šrámek a Veronika Vlková nebo ilustrátorka roku 2019 Nikola Logosová.

Výstava nazvaná Manifest 2020 divákům představí naopak ilustrátorské skupiny a tvůrčí kolektivy dneška, a to z Čech i ze zahraničí.

V rámci volného showcastu se pak můžete těšit na nová jména – LUSTR letos dává prostor ilustrátorům, kteří na něm ještě nebyli k vidění.

 

Poprvé se také otevře výstavní sekce věnovaná čistě komiksu, kde návštěvníci uvidí třeba díla Aliony Cilobanu, Daniely Vagašové, Jána Lastomirskeho, Jany Jarošové, Kateřiny Illnerové, Lisy Nikonorove, Martina Adamce, Matthiase Molzera, Matyáše Namaie, Martiny Světlíkové a mnohých dalších.

 

Festival je pořádán za podpory Ministerstva kultury, Magistrátu hl. m. Prahy a Městské části Praha 1, Vlámského zastoupení v ČR.
Za dlouhodobou podporu patří poděování Českým centrům a Kampusu Hybernská, tiskárnám SIGNPEK a IndigoPrint, dodavateli papíru Papyrus.
V rámci Zažít město jinak bude volně přístupná výstava Devětsil, LUSTR TALKS, komiksové čtení skupiny Fan Art a křest časopisu FŮD.

www.lustrfestival.cz

 

Comments

comments

Vyhledat