Strašidelné rekreační středisko Prora má znovu ožít

By <a href=Steffen Löwe - de.wikipedia.org: 17:00, 11. Aug 2004 . . Steffen Löwe Gera ("Koloss von Prora" von der Seeseite aus, fotografiert von Steffen Löwe, Public Domain), Public Domain, Link">
By Steffen Löwe - de.wikipedia.org: 17:00, 11. Aug 2004 . . Steffen Löwe Gera ("Koloss von Prora" von der Seeseite aus, fotografiert von Steffen Löwe, Public Domain), Public Domain, Link

Chystáte se na dovolenou někam do rodinného hotýlku? Někam do soukromí? Nebo snad vyrazíte svobodně coby vyznavači #Vanlife, kam vás kola povezou?

Pěkné představy. Klid, pohoda. Večeřer jako místní. Nebo docela sami. Jednoho možná až zamrazí, když si uvědomí ten kontrast s kolektivní rekreací, jak byla plánována před necelými sto lety. Jedním z nejděsivějších příkladů je kolos Prora na německé Rujaně, který měl pojmout až 20 000 rekreantů – projekt měl jméno Seebad der 20 000 (Mořské lázně pro 20 000) a cílem, který sám o sobě vypadal logicky, byla dostupná dovolená u moře pro obyčejné rodiny.

By photo taken by Steffen LöweOwn work, Public Domain, Link

Měli být ubytováni v 10 000 pokojích v obřím komplexu dlouhém 4 kilometry, a to v osmi blocích, z nichž každý měl půl kilometru; pokoje měly výhled přímo na moře a podél komplexu byla a je dlouhá pláž. Autorem stavby byl Clemens Klotz.

Stavba započala v roce 1936, stavělo se do roku 1939, ale komplex nikdy nezačal sloužit svému účelu. Stavbu přerušila válka, a tak některé části jako bazény ani nikdy nevznikly.

Po válce komplex využívala armáda – nejprve Rudá armáda, později Volksarmee a potom Bundeswehr.

V devadesátých letech se na některých místech chátrající stavby začaly objevovat umělecké ateliéry a galerie a po přelomu milénia začalo být slyšet o novém využití.

Rok 2010. By Wusel007Own work, CC BY-SA 3.0, Link

V posledních letech se Prora mění. Nejsevernější část se změnila na hostel už cca v roce 2006, ale další části komplexu stále chátraly do děsivé podoby jako z apokalyptického filmu.

Rok 2011. Wusel007 [CC BY-SA 3.0], via Wikimedia Commons

V nadcházejících letech se soukromí investoři pustili do přestavby, předloni jsme viděli nové zprávy o větší revitalizaci a novém wellness centru.

„Prora“by morten812 is licensed under CC BY 2.0

V kulisách Prory se odehrával i švýcarský film stejného jména, který získal 15 cen na řadě filmových festivalů:

Nyní se staví. Už bez vize kolektivní dovolené. V gigantickém komplexu vznikají nové ubytovací možnosti i řada služeb pro jejich obyvatele. Aktuálně k rekonstrukci média uvádějí, že v roce 2022 by měla být dokončena, a už nyní se v některých částech ubytujete. Přes internet si můžete objednat ubytování v apartmánu (apartmány mají různé majitele, a třeba tady vás s nimi propojí)

Takže nakonec se sem přece jezdit bude, i když poněkud jinak, než to autoři mysleli.

Comments

comments

Vyhledat