Stvořeno ohněm. Výstava Made by Fire bude na Designbloku

Made By Fire / Martin Janecký
Made By Fire / Martin Janecký

To nejlepší z českého skla, keramiky a porcelánu na jednom místě. A konečně i v České republice. Po úspěšném dubnovém debutu na největším světovém festivalu  designu, Milano Design Week, se výstava Made by Fire přesouvá do českých luhů a hájů, tentokrát do prestižních prostor Míčovny Pražského hradu, kde bude v rámci  mezinárodního festivalu Designblok k vidění od 3. do 15. října 2023. Návštěvníci se mohou těšit na více než sto autorských objektů od etablovaných i začínajících autorů a autorek i doprovodný program obsahující komentovanou prohlídku s art performance a představení knihy Jak se dělá design. 

Made by Fire, projekt Moravské galerie připravený ve spolupráci s festivalem designu  Designblok, nabízí pohled na tvorbu více než čtyřiceti progresivních autorů a autorek  pohybujících se v oblasti designu a užitého umění. Pod kurátorským dohledem Evy Slunečkové a Danici Kovářové tak vznikla největší přehlídka českého skla, porcelánu a keramiky v novodobé historii. Výstava Made by Fire není pouze estetickou  přehlídkou, ale tematizuje také zásadní společenské a environmentální otázky současnosti. V architektuře Maxima Velčovského a studia edit! architects jsou zastoupeni výrobci a exportéři českého skla, přední tuzemské porcelánky včetně zaniklých průmyslových provozů, matadoři českého designu i nastupující generace designérů. Všechny objekty spojuje jejich původ – pochází z výhně českých pecí, odtud je také odvozen název Made by Fire. Výstava bude k vidění od 3. do 15. října  2023 v prestižních prostorách Pražského hradu v rámci festivalu Designblok, poté bude představena v novém a mnohem větším provedení v rámci oslav výročí 150 let Uměleckoprůmyslového muzea Moravské galerie v Brně od 17. listopadu 2023 do 31. srpna 2024. Grand finále výstavy nabídne více děl i interaktivní prvky.  

Made By Fire / Tereza Hrušková, Selfie vázy

„Možnost vystavovat v těchto prestižních prostorách Pražského hradu i záštita prezidenta České republiky Petra Pavla dokazují, že je projekt Made by Fire důležitým milníkem v historii českého designu. Věřím, že stejně jako v Miláně výsta va zaujme veřejnost, média i politickou reprezentaci natolik, že bude snahou Česka  vytvořit dlouhodobý nástroj podpory českého designu,“ komentuje hlavní iniciátor  projektu a ředitel Moravské galerie v Brně Jan Press. 

Ředitelka Designbloku Jana Zielinski dále popisuje: „Výstava Made by Fire byla zásadním průlomovým okamžikem pro současný český design. Při jejím otevření na letošním Milano Design Week v budově Triennale se musel na hodinu uzavřít  vstup, protože budova neunesla tak velký počet zájemců o zhlédnutí. Mám velkou radost, že se ředitel Moravské galerie Jan Press rozhodl ukázat výstavu na 25. ročníku Designbloku a umožnil pražskému publiku a mezinárodním hostům Designbloku vidět výstavu v české premiéře. Prestižní prostory Pražského hradu, konkrétně Míčovny, a záštita prezidenta republiky nad Designblokem jsou dalšími  důkazy, o jak důležitý počin jde. To nejlepší ze současného českého porcelánu a skla  uvidíte v designu Maxima Velčovského a ve výběru Danici Kovářové a Evy Slunečkové od 3. do 15. října 2023.“ Před Míčovnou, v prostorách Královské zahrady, vyroste  v rámci festivalu Designblok i jeho hlavní výstava Designblok Cosmos s podtitulem  Intergalaktická krása českého designu, kde návštěvníci naleznou mikrokosmos deseti  designérů a jejich unikátních autorských děl pojatých jako osobní manifest. Výstava  zde bude, stejně jako Made by Fire, k vidění od 3. do 15. října. 

Made By Fire / Luba Bakičová, Yes Name

Moravská galerie si pro návštěvníky připravila v rámci festivalu doprovodný program.  V pátek 6. října se v 17 hodin uskuteční meet & greet s autory a komentovaná prohlídka výstavy za účasti ředitele Moravské galerie Jana Presse, kurátorek výstavy  Evy Slunečkové a Danici Kovářové a některých autorů a autorek. Od 17.15 proběhne  art performance Mirror Man Stanislava Müllera. V sobotu 7. října se ve 12 hodin v rámci Respekt Stage ve Velké dvoraně Veletržního paláce Národní galerie Praha  uskuteční představení knihy Jak se dělá design za účasti autorů Silvie Šeborové a Jiřího Pelcla. Publikace, již vydala Moravská galerie v rámci edice Junior, je určená  čtenářům od 7 let. Pomocí hravých ilustrací od Jiřího Franty kniha odpovídá na otázky,  co je to design, z čeho a jak vzniká. Příběhem provází strýc designér dvě malé děti,  který zodpovídá na zvídavé otázky a zábavnou formou ukazuje historii i budoucnost  designu. Knihu lze zakoupit v galerijním obchodě Národní galerie ve Veletržním paláci,  v galerijních obchodech Moravské galerie nebo na e-shopu

Výstava Made by Fire bude znovu otevřena v rámci oslav výročí 150 let Uměleckoprůmyslového muzea v Moravské galerii v Brně  (17. 11. 2023 – 31. 8. 2024).

Další informace nejdete na moravska-galerie.cz a madebyfire.eu 

 

Comments

comments

Vyhledat