Svět knihy představí to nejlepší z Německa, Rakouska a Švýcarska

Judith Hermann / Foto © Andreas Reiberg
Judith Hermann / Foto © Andreas Reiberg

Čestným hostem letošního veletrhu Svět knihy Praha bude německojazyčná literatura zastoupená programovou řadou Das Buch. Nabídne silné společenské romány, osobní zpovědi, komiksy i knihy pro děti, které právě vycházejí v českém překladu. Nejen z Berlína, Vídně či Curychu přijede dvacet výjimečných hostů. Návštěvníci se mohu těšit např. na držitele Německé knižní ceny Tonio Schachingera, autorku bestsellerů Judith Hermann či nejvýraznějšího švýcarského autora současnosti Petera Stamma. Po dvou letech se do Prahy vrací také Frankfurtský knižní veletrh se svým stánkem German stories. A chybět samozřejmě nebude ani Franz Kafka.

„Naším cílem je představit aktuální tendence v německojazyčné literatuře, které odrážejí i společenské dění ve Švýcarsku, Rakousku a Německu. Aby kulturní výměna byla co nejpřínosnější, pozvali jsme řadu zajímavých hostů, kteří se podobným tématům věnují v Česku,“ objasňuje dramaturgický záměr řady Das Buch Lorenza Faessler, velvyslanecká radová Švýcarské ambasády.

Silný akcent programové nabídky představují setkání s autorkami, které ve svých knihách sdílejí osobní zkušenosti ze života s hendikepem či s vážnou nemocí. Německá komiksová kreslířka Josephine Marková se tak setká v debatě na téma fenoménu „graphic medicine“ se Štěpánkou Jislovou a Terezou Drahoňovskou. Švýcarská filozofka Barbara Schmitz, která se zabývá otázkou, jaký život stojí za to žít, bude diskutovat s Terezou Matějčkovou. Jestli je literární kánon dostatečně rozmanitý budou komentovat Šárka Homfray s Teresou Reichl z Bavorska. A Švýcarka Maria Zimmermann představí svou grafickou novelu o autismu v rozhovoru se Zuzanou Kašparovou.

Nicolas Mahler / Foto © Manfred Werner

Velmi osobní knihu Všechno bychom si řekli, ve které se mimo jiné zabývá svým dětstvím v rozděleném Berlíně, přiveze slavná německá spisovatelka Judith Hermann. Nové česká vydání svých knih představí také Michael Stavarič a Peter Stamm, tentokrát půjde o tvorbu pro děti. Přijede ale také například Fatma Aydemir, která uvede svůj strhující společenský román Džinové, jenž právě vychází v českém překladu, a která bude po boku Radky Denemarkové a Barbary Rieger debatovat třeba i o tom, v jakých podmínkách dnes ženy-autorky tvoří a jak si před sebou i před blízkými hájí čas na vlastní tvorbu, která nemusí být vždy spojená s výdělkem,“ komentuje ředitelka Goethe-Institutu Sonja Griegoschewski.

Velkým tématem literatury je pochopitelně překlad. Hovořit se bude o tom, jak překládat pro děti či jak používat inkluzivní jazyk a pracovat s díly nebinárních tvůrců. Na příkladě slavného románu Kniha krve, za nějž nebinární Kim de l´Horizon obdrželi Německou a Švýcarskou knižní cenu v roce 2022, o tom bude mluvit jeho překladatelka Jana van Luxemburg.

Chybět nebude ani jeden z nejvýznamnějších německy píšících autorů všech dob Franz Kafka. Ohlédnutí za jeho životem nabídnou Reiner Stach, Kafkův nejslavnější biograf, ale také rakouský kreslíř Nicolas Mahler, který Kafkův životopis převedl do komiksové podoby. Odkazovat ke Kafkově tvorbě bude i tradiční klání ve slam poetry, kterého se letos zúčastní mj. i loňský vítěz rakouského mistrovství ve slam poetry Emil Kaschka. Ve světové premiéře bude představena videohra Playing Kafka, kterou společně s Goethe-Institutem vyvinulo české herní studio Charles Games. 

Letošní ročník Světa knihy Praha je především příležitostí seznámit se se současnou německojazyčnou tvorbou v celé její šíři. Návštěvníci veletrhu si mohou vybrat podle svého čtenářského vkusu či tematických preferencí ze čtyř desítek literárních pořadů a doprovodných programů. Pestrou nabídku doplní minikurzy němčiny a jódlování či kabaretní představení česko-německojazyčného spolku Das Thema – To téma. Stánek Das Buch v Křižíkově pavilonu nabídne kromě prodeje cizojazyčných knih a učebnic také kavárnu a dětský koutek.

Smysl celého programu Das Buch shrnuje ředitelka Rakouského kulturního fóra Denise Quistorp: „Chceme v Česku podpořit dialog a živé debaty o rakouské, německé a švýcarské literatuře. Právě ze setkání s knihami, ale i s jejich autorkami a autory mohou vzejít nové kreativní impulzy. Letošní Svět knihy navštíví také řada zahraničních nakladatelů, kteří mají zájem publikovat nové knihy českých autorek a autorů v německém překladu.

Peter Stamm / Foto © Jule Kuehn

Das Buch – německojazyčná literatura na veletrhu Svět knihy Praha

23.–26. května 2024

Výstaviště Praha, Praha 7

www.dasbuch.cz 

 

Comments

comments

Vyhledat