Světový den zraku – komentář lékařky

Photo by Amanda Dalbjörn on Unsplash
Photo by Amanda Dalbjörn on Unsplash

8. říjen je Světovým dnem zraku a připomíná nám důležitost prevence. Pravidelná návštěva očního lékaře může odhalit krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus. Často při ní ale lékař zjistí vážná onemocnění, u nichž závisí úspěšnost léčby na včasném zahájení. Příkladem takovéto nemoci mohou být věkem podmíněná makulární degenerace nebo zelený zákal.

Navštěvujte tedy vašeho očního lékaře alespoň 1x za 2 roky. Lékař Vám zkontroluje ostrost zraku, nitrooční tlak a zaměří se také na vyšetření očního pozadí. K lékaři si zajděte ihned, pokud máte rozostřené vidění, zamlžený pohled či pozorujete vlnění rovných linií.

A jak se o zrak starat každý den?

Kromě vyvážené stravy a dostatku pohybu doporučujeme univerzální pravidlo 20:20:2. Dívat se 20 sekund do dálky vždy, když je váš zrak zaměřen 20 minut do blízka – například při práci na počítači nebo telefonu. Denně bychom také měli strávit 2 hodiny venku, ideálně v přírodě.

MUDr. Věra Kalandrová, primářka oční kliniky Lexum v Brně

Zrak a svět

  • 36 milionů je slepých
  • 217 milionů trpí středně těžkým až těžkým poškozením zraku
  • 89 % zrakově postižených žije v zemích se středním a nízkým příjmem
  • Nejčastějšími příčinami zrakového postižení jsou refrakční vady jako krátkozrakost, dalekozrakost nebo astigmatismus (49 %), dále šedý zákal (26 %) a glaukom (3 %)

Zdroj: IAPB Vision Atlas

 

 

www.ocividnejinapece.cz

Comments

comments

Vyhledat