Tak co doma? Anketa (VII.)

Máme pro vás anketu. Většina z nás nechodí do práce v běžném režimu – a nikdo z nás nechodí v běžném režimu za zábavou. Jak to dělají ostatní, jak si se situací poradí? 

 

Ela z kapely Tolstoys

foto archiv Ely

Co děláte doma, když nemůžete být venku?
Máme čas dokončovať hudobné nápady na pripravovaný druhý album a ja som konečne nútená písať bakalársku prácu, celkom mi to vyhovuje pretože inak neobsedím ani chvíľu. Samozrejme veľa varíme a papáme keďže je to momentálne popri hudbe jeden z mála zážitkov ktoré nás môžu prekvapiť.

Je něco, v čem je pro vás aktuální situace i pozitivní?
Je naozaj pekné že máme čas spomaliť, predtým si nikto z nás nedokázal predstaviť, že môžme zmierniť tempo, teraz proste musíme. Je pekné byť so svojimi blízkymi, rozprávať sa, variť alebo si zacvičiť online lekciu tanca či jógy.

Co plánujete, až mimořádná opatření skončí?
Ísť na techno. Haha, samozrejme nie len to. S Tolstoys plánujeme hlavne nahrať klip, ktorý sme len tak-tak nestihli, pretože v natáčací víkend nám zavreli hranice a ostali sme oddelení v dvoch krajinách. Plánujeme ho nahrať akonáhle to bude možné a následne konečne vydať s prvým singlom z nášho pripravovanému albumu. Zároveň by sme veľmi radi vymysleli nejakú náhradu k nášmu českému turné ktoré sme mali hrať so super kapelou Viah, žiaľ sa ale zrušilo ako všetky kultúrne akcie takže musíme vymyslieť čo s tým spravíme.

foto archiv Ely


Jana Vyhlídalová, majitelka obchodu Kidtown.cz

Jana Vyhlidalova, foto archiv Kidtown

Co děláte doma, když nemůžete být venku?

Doma se se synem společně učíme a hrajeme různé hry. Dostává také prostor pro odpočinek u televize či svého oblíbeného tabletu, vždy však na omezený čas. Snažím se mu připravit vhodné prostředí pro studium, včetně pravidelné konzultace s jeho paní učitelkou. Rady, které jsou obecně použitelné, pak posílám dál směrem k ostatním rodičům prostřednictvím našeho blogu. Připravili jsme si také společně desatero pohybu nazvaného Korona cvička. Dále šijeme roušky, které dostávají naši zákazníci ke svému nákupu na e-shopu.

Je něco, v čem je pro vás aktuální situace i pozitivní? 

Velmi mne těší vzájemná solidarita mezi lidmi, která se vzedmula ve velké vlně. Právě proto jsme se také rozhodli přispět k hromadnému šití roušek. Navíc se za pochodu učíme být flexibilní a pružně reagovat na vývoj situace. Jsem mile překvapena a potěšena, jak celý náš tým táhne za jeden provaz.

Aktuální situace domácí a online výuky nás navíc úžasně inspiruje v přípravě programů a podpory pro pedagogy. Zdá se, že učitelské povolání může opět získat svou prestiž. Rodiče si začínají uvědomovat, jak je vzdělávání jejich ratolestí náročné.

Co plánujete, až mimořádná opatření skončí?

Chceme se co nejrychleji vrátit k normálu, k běžnému režimu. Už teď však víme, že některé naše dosavadní procesy trochu upravíme, což se vlastně ději již nyní. Schopnost pružně reagovat je totiž základ.

Chceme se intenzivně věnovat i nadále podpoře pedagogů, ke které patří mimo jiné vybavení kabinetů vhodnými vzdělávacími pomůckami, které má Kidtown ve své nabídce a příprava podpůrných curiculí. A hlavně značnou měrou přispět k znovuzískání prestiže pro učitele, o které jsem již mluvila.


 

Markéta Mudrová z fitka Form Factory

Markéta Mudrová, foto Form Factory

Co děláte doma, když nemůžete být venku?

Je celá řada aktivit, které můžete kromě klasického cvičení dělat, a přitom spálit kalorie. Jste již připravení na jaro? Co provést jarní či předvelikonoční úklid domácnosti a zapojit i ostatní členy domácnosti? Věděli jste, že při vytírání podlahy spálíte 375 kcal za hodinu a při při vysávání 258 kcal za hodinu? 

Je něco, v čem je pro vás aktuální situace i pozitivní?

Ano, určitě, tento čas můžeme využít k tomu, abychom se zastavili, zvolnili a zaměřili se na to, na co nebyl prostor nebo co jsme odkládali. Můžeme se věnovat svojí rodině, práci na zahradě, restům, které jsme odkládali, ať již do práce nebo školy. Vzdávat se nemusíme ani pohybu, naopak si můžeme vytvořit vlastní tréninkový plán na doma a upravit svoje stravovací návyky, jelikož nyní máme více času na vaření nebo si můžeme nechat jídlo doručit. Inspiraci na online lekce najdete na www.formfactory.cz, kde třikrát týdně najdete jiný typ cvičení a kombinovat je můžete podle nálady a vašich možností. 

Co plánujete, až mimořádná opatření skončí?

Jakmile se situace uklidní, naše kluby Form Factory pro vás budou opět připraveny s ohledem potřebná přijatá hygienická či jiná opatření stanovená státem a naší společností. Zároveň budeme opět pokračovat v oblíbených workshopech zdarma pro každého, speciálních akcích a nabídkách a těšit se můžete i na velkou letní soutěž. 


Tip na cvičení doma! 

Doporučujeme plank neboli prkno. Jedná se účinný trik, kdy zapojíte všechny svaly na těle, nepotřebujete téměř žádný prostor a výsledky jsou zaručeny! 


Ondřej Kavalír, scenárista

foto archiv Ondřeje Kavalíra

Co děláte doma, když nemůžete být venku?

Kromě home-office, který se moc neliší od toho běžného, doháním s dětmi školní učivo (s údivem zjišťuju, že osnovy pracují s takovými nuancemi jako je barva hlavičky vrabce domácího a polního) a ve zbývajícím čase si čteme, kreslíme nebo sledujeme filmy z produkce Ghibli.

Je něco, v čem je pro vás aktuální situace i pozitivní?

Potěšili mě delfíni v Benátkách, čistá obloha nad průmyslovou Itálií i Čínou, solidární DIY atmosféra okolo roušek, čas (ne)nuceně strávený s těmi nejbližšími.

Co plánujete, až mimořádná opatření skončí?

Konečně se potkat s lidmi, se kterými si teď jen volám nebo píšu. Dotáhnout rozdělané projekty, protože kultura jede dál. Zajít si do kina, pak na skleničku a cestou domů si užívat úplně normální noční ruch velkoměsta…

 


Josef Sedloň, DJ, pořadatel koncertů

foto archiv Josefa Sedloně

Co děláte doma, když nemůžete být venku?
No dělám většinou to co jindy, poslouchám novou muziku, stahuju a třídím promo, připravuju nedělní pořady do Radia 1.
Jsem s dětmi, vařím, uklízím (postupně.-), no a koukám večer na nějaký pěkný film.

Je něco, v čem je pro vás aktuální situace i pozitivní?
Je více času na vše, hodně se to zpomalilo. Osobně to cítím naopak jako větší pohodu, je čas si v klidu popovídat, sdílet věci do hloubky. Věnovat se něčemu zcela naplno, hlavně svým blízkým. Věřím, že to je pro nás všechny možnost si začít více vážit života jako takového a být k sobě ohleduplnější.

Co plánujete, až mimořádná opatření skončí?
No myslím, že to bude už jiné než před pandemií. Přesto věřím, že se vrátím ke své práci, tzn pořádání koncertů, DJování a také cestování.

 

 


Další ankety čekejte brzy!

PS: Sledujte naše sociální média. Pod hashtagem  #protisedidoma najdete tipy na to, co dělat doma.

Comments

comments

Vyhledat