Tak trochu jiný MDD: zvládnete mobilní kurz zaměřený na online bezpečnost dětí?

 

Nový bezplatný vzdělávací kurz, který má rodičům a jejich dětem pomoci lépe se orientovat v oblasti kybernetické bezpečnosti a digitální etiky, dnes spustila mobilní aplikace Skill Cup ve spolupráci s týmem Kaspersky Security Awareness. Kurz je k dispozici pro chytrá zařízení s operačními systémy iOS a Android a zabývá se klíčovými otázkami a problémy, s nimiž se děti můžou setkat při používání svých zařízení a surfování na internetu. Kurzu odstartoval na dnešní Mezinárodní den dětí.

Většina dětí ve věku 11 až 12 let podle několika různých průzkumů už používá nějaký druh chytrého zařízení. Aby však tento digitální svět zůstal bezpečným prostorem i pro děti „narozené s tabletem v ruce“, je třeba u nich odmalička pěstovat správné návyky v oblasti kybernetické bezpečnosti a digitální etiky. Společnosti Kaspersky a Skill Cup proto spojily své síly, aby vytvořily kurz, který dokáže tuto potřebu naplnit.

Kurz vznikl pro mobilní aplikaci Skill Cup a skládá se z řady interaktivních lekcí uspořádaných do několika tematických celků. Ty se prezentují v různých formátech, například jako články, videa, kvízy nebo infografiky. Jednotlivá témata pokrývají nejdůležitější otázky digitální etiky a gramotnosti, včetně kyberšikany, pravidel pro komunikaci s cizími lidmi, nebezpečného obsahu (například pochybných skupin a výzev), typů podvodů, atd. Na konci každé lekce je pak malý test, který hodnotí znalosti a porozumění tématu.

Kurz je v současné době k dispozici v angličtině. 

„V dnešní době si lze jen těžko představit školáky bez nejrůznějších elektronických zařízení. Věková hranice, kdy děti dostávají svůj první chytrý telefon, který se pro ně stane „kouzelnou bránou do báječného digitálního světa“, se neustále snižuje. Pro rodiče pak nastává dilema, jak ochránit dítě před různými kybernetickými hrozbami, a přitom příliš nezasahovat do jeho osobního digitálního prostoru. Přišli jsme s myšlenkou expresního mobilního kurzu pro rodiče, který jim umožní pochopit povahu současných kybernetických hrozeb pro děti. Poskytne jim také několik tipů a triků, jak zajistit přiměřenou úroveň bezpečnosti, aniž by se museli uchylovat k přehnané kontrole nebo přísným omezením,“ říká Denis Barinov, vedoucí Kaspersky Academy.

„Dnešní děti jsou zvyklé na širokou škálu platforem sociálních médií, jako jsou TikTok, YouTube a další. Proto by se měl formát výuky přizpůsobit tomu, jak jsou zvyklé konzumovat digitální obsah. Ve Skill Cupu používáme microlearning, což jsou krátké on-line lekce, které pomáhají předávat znalosti zábavnou a poutavou formou,“ dodává Roman Mandrik, generální ředitel a zakladatel společnosti Skill Cup.

Více informací o kurzu a dostupném obsahu naleznete zde.

 

Comments

comments

Vyhledat