Tanec praha uvede strhující inscenaci Jana Martense

any attempt will end in crushed bodies and shattered bones / Foto Phile Deprez
any attempt will end in crushed bodies and shattered bones / Foto Phile Deprez

Program jubilejního 35. ročníku Mezinárodního festivalu TANEC PRAHA ozdobí ikonická postava vlámské konceptuální scény Jan Martens, jehož práce sklízí na mezinárodní scéně nadšené reakce. Na jevišti divadla Hybernia 19. června uvede inscenaci any attempt will end in crushed bodies and shattered bones, která i v Avignonu zvedla diváky ze židlí k dlouhému aplausu. 

Co víc si přát v dnešním polarizovaném znepřáteleném světě než trochu lidskosti a sounáležitosti? Martensova inscenace diváky vmžiku pohltí.  Nezáleží na tom, jestli je nám osmnáct nebo jednasedmdesát let jako nejmladšímu a nejstaršímu ze sedmnácti performerů na jevišti. Každý je jiný, s osobitým hlasem a vlastními zkušenostmi a dovednostmi, a zároveň spolu tvoří jednu entitu. Protestní songy v pozadí připomínají výzvy, kterým jsme nuceni čelit, přesto je inscenace zdrojem naděje a nakažlivé energie – nejen díky grandióznímu finále, které nikoho nenechá sedět v klidu.

Protest, manifestace, vzepření se klišé a tlakům… pro mě je Jan Martens ztělesněním odvahy vydat se úplně jinou cestou, než kdokoli z nás očekává. A to i ve vztahu ke své předešlé tvorbě. Různorodost těch 17 performerů na scéně přináší nebývalou pestrost, nestíháte sledovat úplně vše, co se zrovna odehrává, a máte velkou chuť vidět to celé znova. Po avignonských standing ovations vyzdvihl jeden kritik zvláště jeho kombinaci matematické přesnosti a popové hravosti, to je velmi výstižné. Považuji pondělní večer v Hybernii za vrcholnou událost festivalu TANEC PRAHA,“ říká jeho ředitelka a zakladatelka Yvona Kreuzmannová.

Jan Martens, který aktuálně působí v uměleckém centru DE SINGEL v Antverpách, svá díla staví na tezi, že každé tělo je schopné komunikovat a má co říct. Inscenace any attempt will end in crushed bodies and shattered bones z roku 2020 je jeho prvním, a hned mimořádně úspěšným, počinem pro velké jeviště. Slovy chvály a uznání ve vzácné shodě nešetří diváci ani kritici. Například Le Monde napsal: „Svým velmi očekávaným prvním dílem pro velké jeviště sedmatřicetiletý belgický umělec, který je v centru naší pozornosti už od svého debutu v roce 2010, publikum vtáhl, fascinoval, otřásl a nadchl.“ V podobném duchu se nesla také kritika IO Gazette: „Třemi slovy: Any attempt, nejambicióznější dílo vlámského choreografa, je hluboce přesné, sjednocující a velkorysé – jak politicky, tak esteticky. Stručně řečeno, je těžké odejít bez újmy: přenášení energií, konvergence a zároveň boj se ve výsledku blíží co nejvíce uměleckému šoku. A co může být krásnějšího?“ 

Trailer k představení:  Jan Martens/GRIP & Dance On Ensemble – any attempt will end in crushed bodies and shattered bones on Vimeo

 

Any Attempt Will End In Crushed Bodies And Shattered Bones
DIVADLO HYBERNIA (PRAHA)
19. června  20:00

https://tanecpraha.cz/cs/any-attempt-will-end-crushed-bodies-and-shattered-bones

 

Program celého festivalu TANEC PRAHA  najdte na

 https://tanecpraha.cz/ a https://www.facebook.com/tanecpraha

Comments

comments

Vyhledat