Tea & Michal Rapant ukazují dětství radostné i vzteklé

Michal Rapant:
Skok padákem, olej na plátně, 250 x 150 cm, 2019
Michal Rapant: Skok padákem, olej na plátně, 250 x 150 cm, 2019

Výstava sochařky Tey a malíře Michala Rapanta prezentuje nejen shledání dvou přátel, ale také dvou výrazných a smělých tvůrců. Expresivní a emocionálně nabité malby se tu setkávají se sérií experimentálně pojatých soch. Obě tato média přitom slouží k vyjádření osobních prožitků autorů, kteří v nich zpřítomňují a ukládají vlastní zkušenost, vzpomínky a pocity.

Obdobně jako Tea i Michal Rapant se ve svých malbách vyrovnává s negativními momenty vlastního dětství. Houpací koníky tak ve výstavě doplňují Rapantovy obrazy morbidně trýzněných plyšových medvědů. V kontrastu k těmto tíživým námětům stojí plátna dovádějících dětí ztvárněná Rapantovým charakteristickým expresivním rukopisem, který samotné téma hry a pohybu podtrhuje. Autor zachycuje děti nejen radostné, ale také vzteklé, smutné, šklebící se, v celé škále jejich nálad, jež děti umí dát bezprostředně a upřímně najevo a které dospělý člověk často skrývá a potlačuje. V obrazech i sochách se tak propojuje námětová i formální bezprostřednost a otevřenost.

Tea (*1993) je absolventkou sochařského ateliéru Michaela Gabriela na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně z roku 2019. Michal Rapant (*1986) prošel ateliérem Vasila Artamonova na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně a je absolventem Akademie výtvarných umění v Praze v ateliéru Vladimíra Skrepla z roku 2018.


Tea & Michal Rapant – Já chci domů! Stejně si tu se mnou nikdo nechce hrát!

 4.11. – 3.12.2022

The Chemistry Gallery
Ovenecká 17, Praha 7 – Letná

www.thechemistry.cz

 4.11. do 3.12.2022

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat