Telegraficky: Lee Ranaldo v Punctu

Kytarista Lee Ranaldo je pořád brán jako „ten ze Sonic Youth“, ale už spoustu let nahrává a koncertuje i sólově. Případně se věnuje dalším aktivitám, jako je spolupráce s manželkou Leah Singer, výtvarnicí zaměřenou na videoart.

Po měsíční rezidenci ve Vídni, kde společně vytvořili multimediální instalaci, se Ranaldo vydal do Prahy a vystoupil v jednom z nejkomornějších sálků, které matka měst nabízí, žižkovském Punctu. Klub ve strmé Krásově ulici poslední dobou hostí hodně zajímavé akce, třeba nedávné vystoupení Pan-American, a na podzim se sem bude třeba rozhodně podívat ještě mnohokrát.

Ale zpátky k Ranaldovi. Bylo to skvělé setkání hodně nablízko – sálek zvící klubovny s dřevěnou podlahou, interpret na židli (vyzval lidi, ať si sednou taky, což někteří udělali) pár metrů od publika. Na začátek covidové EP In Virus Times s předpočenými podklady, hodně abstraktní a nepísničkové, a později rozpálenější věci.

Vrchol večera, aspoň teda pro mě, byla písnička Last Looks, původně se Sharon van Etten, ale i řada neznámých skladeb ze starších desek vyzněla skvěle, energicky a silně. Žádné skladby od Sonic Youth, ale několik coverů, mj. Ocean od Velvet Underground. Lehká konverzace s publikem („Je pravda, že Česko má speciální vztah k Lou reedovi? A že to byl kamarád Václava Havla?“), uvolněnost, radost z hudby. Bylo to fajn!

Lee Ranaldo

Praha, Punctum

29.8.2022

Comments

comments

Vyhledat