Textilní výtvarnice Martina Šikulová: Oblečení je skvělá možnost, jak beze slov komunikovat s ostatními

foto archiv Martiny Šikulové
foto archiv Martiny Šikulové

Martina Šikulová je výtvarnice, která se věnuje výrazným textilním počinům. Mikiny se znepokojivými aplikacemi ale dzaleka nejsou vše, do čeho se pouští.

Čím vás oslovil textil, a věnujete nebo věnovala jste se i jiným médiím a materiálům? Na instagramu jsou kresby…

Textil je pro mě způsob, jakým dostat současné umění do veřejných prostor, aby se dokázalo volně pohybovat po městě a nezůstávalo jen uzavřené v galeriích nebo na předem určených místech. Oblečení je zase skvělá možnost, jak beze slov komunikovat s ostatními, jak sdělit svůj názor, postoj a nebo si třeba udělat nové (ne)přátele. 

Ale ne vždycky jsem se o tento materiál zajímala. V minulosti jsem se věnovala především vědeckým ilustracím. Odmala mám hodně pozitivní vztah k přírodě, takže zkoumání rostlin a živočichů mě vždycky bavilo. Měla jsem i období, kdy jsem pitvala mrtvý hmyz a následně ho detailně kreslila pod mikroskopem. Doma jsem za tímto účelem pěstovala i plísně. Byla jsem tak trochu vědecko-experimentální ilustrátor, akorát mě po čase přestalo bavit u kreseb několik hodin v kuse jen sedět.

Nechápala jsem, proč barbie nemají bradavky. Proto jsem jim je dokreslovala rtěnkou

Jaká místa, jaké bytosti a jaká témata vás lákají nejvíc?

Zajímá mě především nahé tělo, sexualita, queer komunita a klubový underground. Vždycky mě bavili lidi, kteří se nějakým způsobem liší od ostatních, proto si na náměty vybírám hlavně bytosti, které se pohybují na okraji společnosti, většinou striptérky a striptéry, prostitutky a prostituty.

Zároveň mě zajímá i problematika cenzury. Už jako dítě jsem nechápala, proč panenky barbie nemají žádné bradavky, když my všichni ano. Proto jsem jim je často dokreslovala rtěnkou a potají si s nimi na záchodě hrála na strip show pro obecenstvo dalších bárbín a kenů.

Možná právě díky tomuhle ráda kombinuji svůj zájem o erotiku s principem hraček pro děti. Oblečení často řeším jako klasické převlíkačky, kde si můžete vybrat svoji postavu a následně ji oblékat do různých kostýmků podle vlastní fantazie. Jednou jsem dokonce přemalovala, přelepila a předělala malý domeček pro panenky na bordel. Původní květinové tapety zmizely, povlečení nahradila červená kožešina, místo vázy s květinami se na stole povalovala flaška vodky a do prostoru přibyla i striptérská tyč.

Jak dlouho děláte vaše výšivky a další věci? Mění se váš styl?

Tvoření obecně se věnuji již od dětství, s vyšíváním jsem ale začala asi před dvěma roky. V té době jsem studovala na VŠVU v Bratislavě grafiku, ale uvědomovala jsem si, že to není přesně to, čemu bych se chtěla dál věnovat. Ve svém osobním životě i v tvorbě jsem se cítila ztracená, a proto jsem se rozhodla zkoušet nové věci, mezi které patřila i návštěva strip clubu. Tento zážitek celou moji tvorbu dost ovlivnil a pomohl mi najít něco, co mě skutečně baví.

Můj styl tvorby se určitě mění, nejen z řemeslného hlediska, ale také používáním jiných materiálů. Snažím se dělat věci více interaktivní, do některých kousků zabudovávám mini reproduktory, které po dotyku vydávají různé zvuky, nebo světla pro zesílení atmosféry. Poslední dobou se učím pracovat i s videem, snažím se v tvorbě kombinovat různá média.

 

Peču koláče a buchty, ze kterých modeluji nahé slečny

S jakými materiály nejradši pracujete?

Nejraději pracuji s obyčejným textilem. Miluji satén, samet, kožešiny a hlavně kůži. Baví mě látky propojovat s kovovými prvky, často využívám také předměty, které najdu doma nebo venku (šrouby, víčka, řetězy,..). Mám ráda korálky, flitry, staré šperky a peříčka.

Oblíbila jsem si ale také těsto, se kterým pracuji jako se sochařskou hlínou. Peču koláče a buchty, ze kterých modeluji nahé slečny. Říkám jim čuchty.

Vyrobila jste několik mikin s aplikacemi – plánujete z toho udělat reálný brand, případně je to už brand?

Brand už to je, oblečení šiji nejen na zakázku, ale některé hotové kousky také volně prodávám. Snažím se ale vyladit detaily. Momentálně jsem odkázána pouze na svůj instagram a email. Proto teď pracuji na webové stránce spojené s eshopem, kde bude všechno přístupnější.

Jsou vaše věci k vidění i někde v reálném prostoru, kromě instagramu?

Díky současné covid situaci k vidění nikde nejsou. Před pár měsíci jsem se ale přestěhovala do Prahy, kde na příští rok plánuji spoustu projektů a akcí. Do této doby byly věci k vidění především v Bratislavě.

Stránky Martiny Šikulové:

www.sikulova.tumblr.com

www.instagram.com/partakmartak/

Všechny snímky: foto archiv Martiny Šikulové

Comments

comments

Vyhledat