Těžké objekty míří do Alfreda ve dvoře

Těžké divadlo je nejnovějším projektem mezinárodní skupiny KHWOSHCH, konkrétně tvůrců Darii Gostevy (Dinopera, Moskva-Dačnoje, Louskáček – zeleninový balet, DoMysli), Friedy Gawendy (Dinopera, DoMysli), Vavřince Němce (Slyšet hory, Karkulka aneb Jak se do lesa) a Tomáše Kočího (Budenebude kůň), které svedl dohromady zájem o netradiční a inovativní přístup k objektům, scénografii, performativitě předmětů a loutkářství samotnému. V nové inscenaci se ponoříme do výzkumu, až jakési laboratoře, témat hmotnosti a lidské výdrže. Tvůrci se rozhodli zkoumat technické limity divadla – nepohodlnost, nepraktičnost a opravdovost na jevišti. Projekt Těžké divadlo vznikl ze zájmu o práci s těžkými objekty a z fascinace jejich tajemnou performativitou. 

“Jako scénografové a loutkáři vyrábíme a animujeme loutky či objekty, které jsou nám plně podřízeny. Ale za hranicemi zkušeben neustále přemisťujeme objekty a materiály, které svou váhou a objemem spíše animují nás. Tíhou měříme čas a prostor. Kolik kroků ujdu, než to odložím? Dopočítám do dvaceti a pak to pustím. Jak moc mě tíha na zádech stáhne k zemi?” 

Těžké objekty ale nejsou vždy jen břemenem. Nabízí nám možnosti nezvyklých poloh, pohybů nebo dokonce určité formy tance a choreografie. Tíha zprostředkovává jiný rytmus a nové tělesné prožitky, nejen bolestivé. Je třeba se objektům přizpůsobit a naučit se s nimi zacházet. Pozorovat objekt a vložit do něho veškerou svou energii. Tíha nabízí možnost extrémního soustředění. Vyhýbáme se iluzi, přejeme si pravdu. Soustředíme se na práci. Práci techniků, stěhováků, stavařů, scénografů a každého člověka v každý všední den.

TĚŽKÉ DIVADLO 

Premiéra: 18. října 2023, Alfred ve dvoře, Praha 

Reprízy: 19. + 20. října 2023 

Připravili: Frieda Gawenda, Daria Gosteva, Tomáš Kočí, Vavřinec Němec

Zvláštní poděkování: Sodja Lotker, Tomáš Procházka 

https://www.alfredvedvore.cz/cs/program/tezke-divadlo-263/

Comments

comments

Vyhledat