Tip na výstavu v Berlíně – Edvard Munch

Edvard Munch, Two Teenagers, 1919, Photo: © MUNCH, Oslo / Ove Kvavik
Edvard Munch, Two Teenagers, 1919, Photo: © MUNCH, Oslo / Ove Kvavik

Edvard Munch (1863-1944) provokoval své současníky radikální moderností svých obrazů. Nejinak tomu bylo v Berlíně, kde měl norský symbolista na přelomu století velký vliv. Výstava „Edvard Munch. Magie severu“ v Berlínské galerii moderního umění vznikla ve spolupráci s  MUNCH v Oslu a vypráví příběh Edvarda Muncha a Berlína, ilustrovaný obrazy, grafikami a fotografiemi.

Německé hlavní město netajilo nadšení pro vše severské. Dokonce i konzervativní Svaz berlínských umělců pozval v roce 1892 mladého, dosud neznámého umělce na samostatnou výstavu. Návštěvníci byli ale šokováni jasnými barvami, obrazy vnímali jako skicovité a výstava byla krátce po zahájení ukončena. Munchova díla už tehdy polarizovala a umělec se z této pozornosti veřejnosti těšil. V letech 1892 – 1908 se přestěhoval ke Sprévě, kde opakovaně žil a pracoval. „Munchova aféra“, jak skandál označil dobový tisk, je považována za počátek modernismu v Berlíně.

Berlín, kde se v letech 1892-1933 konalo asi 60 výstav, se stal jedním z nejdůležitějších evropských ohnisek Munchovy tvorby.  Ta také proměnila konvenční myšlení o „magii severu“ (Stefan Zweig). Romantické a naturalistické představy o krajině fjordů ustoupily psychologické hutnosti Munchova výtvarného kosmu. Během nacistické diktatury od roku 1933 byl malíř kulturními politiky nejprve oslavován jako „velký severský umělec“, aby se záhy stal obětí kampaně proti „degenerovanému“ umění.

Výstava zahrnuje přibližně 80 děl Edvarda Muncha. Expozici doplňují díla dalších umělců, například Waltera Leistikowa a Akseli Gallen-Kallela.

Edvard Munch
15. 9. 2023 – 22. 1. 2024
Magic of the North

Berlinische Galerie
Landesmuseum für Moderne Kunst, Fotografie und Architektur
Stiftung Öffentlichen Rechts

Alte Jakobstraße 124 – 128
10969 Berlin

https://berlinischegalerie.de/

 

Od 18. listopadu 2023 do 1. dubna 2024 bude také v Muzeu Barberini v Postupimi probíhat výstava „Edvard Munch: Chvějící se země“: museum-barberini.de

 

Comments

comments

Vyhledat