Tipy na ekologické Vánoce. Ať ubyde odpadu!

O ochraně klimatu se mluví stále, přesto koše v období Vánoc přetékají odpadky. Existuje však řada možností, jak snadno snížit množství odpadu – ať už u slavnostní hostiny, dárků nebo během vánočního úklidu. Vídeňská Poradna v oblasti životního prostředí DIE UMWELTBERATUNG nabízí deset tipů na ekologické Vánoce.

Společně strávený čas místo věcí a dar s dobrým úmyslem

Společně strávený čas namísto materiálního daru: výlet, kurz vaření nebo broušení nožů. A u všech materiálních darů si vše dobře promyslet: jedná se opravdu o věc, kterou obdarovaná osoba skutečně potřebuje, nebo skončí mezi nevyužitými věcmi? Lidé, kterým nic nechybí, mají většinou velkou radost z toho, když darujeme něco jejich jménem těm, kteří to opravdu potřebují: místo na přespání pro lidi bez domova, kozu pro rodinu v Burundi nebo školní tašku pro děti ze sociálně znevýhodněných rodin – obecně prospěšné organizace nabízejí spousty možností.

Doživotní záruka

Při nákupu dárků myslete na kvalitu a doživotní záruku. U elektrospotřebičůzjistěte, jak dobře je lze opravit. Nebo nechte něco opravit namísto koupě nového produktu.

Darujte poukaz a vyhněte se odpadu

Poukazy mohou dlouhodobě přispívat ke snižování odpadu – například vouchery do obchodů, které nabízejí zboží bez obalu, do second handů nebo stylové flašky na pití a krabičky na svačinu z ušlechtilé oceli.

Alternativní obaly na dárky

Zabalte dárky do papíru, který již máte doma: nabízí se pro to zejména barevné magazíny nebo velké fotokalendářez předešlých let. Ideální jsou také látkové sáčky, voskované ubrousky nebo krabičky od šperků, které mohou být použity po dobu několika let.

Vánoční úklid

I při úklidu můžeme šetřit odpadem a zároveň i chemií: vzdejte se desinfekčních prostředků, osvěžovačůvzduchu, jednorázových utěrek, speciálních čisticích prostředků na trouby a chemických čističů odtoku. Hladké povrchy dostanou vánoční lesk i pomocí utěrek s mikrotenovými vlákny a vody a octa místo chemie.

Přírodní dekorace

Přírodní materiály jako šišky, chrastí, břečťan a větvičky vypadají krásně. A navíc jsou kompostovatelné!

Schovávejte si vánoční ozdoby

Schovávejte si barevnou, třpytivou a světelnou vánoční výzdobu a používejte ji každý rok. Háčky na ozdoby by neměly zůstat na vánočním stromě, když ho likvidujete – i ty totiž můžete použít znova.

Naplánujte si vánoční menu

Naplánujte si dopředu nákup na štědrovečerní večeři a množství přizpůsobte počtu osob. Na nákup si vezměte přepravky a sáčky na ovoce a zeleninu na opakované použití.

Dejte štědrovečerní večeři druhou šanci

Jídlo, které vám zbyde ze štědrovečerní večeře, uschovejte dobře v lednici či mrazáku, abyste si na něm mohli později znovu pochutnat. Například v Rakousku skončí podle spolkové země Štýrsko potraviny za 150 milionů eur ročně v koši, pětina z toho ve výši 30 milionů eur právě o Vánocích.

Svíčky ve skle

Alternativou k čajovým svíčkám v jednorázových obalech jsou skleněné nádoby na opakované použití. Nebo si pořiďte stojan na svíčky, který můžete používat v průběhu celého roku.

Foto: Pixabay

Comments

comments

Vyhledat