Tornádo ji vzalo domov. Kuchařka v důchodu nyní prosí veřejnost o pomoc

Lenka Janulíková je  v důchodu, bývalá kuchařka ze školní jídelny v Lužicích. Tornádo jí vzalo dům a pojištění neměla.

 

Byla zrovna v obývacím pokoji, když po ustanutí krupobití slyšela hluk, který byl silný jak 100 nákladních vlaků a blížil se. Její přítel šel čerpat vodu naplavenou v zahradním domečku. 

 

Všechno začalo lítat, okna se rozbila a v pokoji začal tancovat nábytek. Lenka stála v rohu a koukala jak se před ni vytrhnula celá nosná zeď.

 

Část patra nad ní se střechou odletělo. Přítel zůstal zaklíněný venku u domku pod ovocným stromkem, který přiletěl kdoví odkud. Byl odvezen do nemocnice se středně těžkým poraněním a rozbitou hlavou se zlomeninou lebečních kostí. Bude v pořádku. 

 

Lenka na něj čeká, ale doma přespat nemůže. Nemá kde. Horní patro nemá obvodové zdi, spodnímu jich zbyla jen část. Všechna okna jsou rozbitá, dveře také. 

 

Lenka chodí složit hlavu k příbuzným, kteří měli víc štěstí, a zůstala jim střecha nad hlavou. Rozdíl činil pouhých tři sta metrů. Tornádo se obcí prohnalo jako ruská ruleta  – rozdělilo obyvatele na ty, který dům nechalo, a těm, kterým vzalo úplně vše. 

 

Lenka patří k těm druhým.

 

Když si ze tváří setřela slzy a vzpamatovala se z prvního šoku, zjistila, že v tom není sama. Tragická událost obyvatele obce semkla a kdo může, pomáhá. Přiložit ruku k dílu je třeba s úklidem trosek nebo natahováním provizorních přístřešků. Základní pomoc je strašně důležitá, ale bez finanční podpory Lence domov nevrátí.

 

Její syn Rudolf uspořádal veřejnou sbírku na nový dům. Jeho máma je důchodkyně kuchařka ve školní jídelně a pojistku domu neměla. Bude šťastná za každou korunu. Sbírka běží zde. (https://www.donio.cz/PomocLenceJanulikove)

 

Členy rodiny jsou i Zbyněk Štandera a Julie Šurková, kteří tetu Lenku pravidelně navštěvují a naposledy byli u ní před dvěma týdny. Zbyněk vlastní módní značku My Dear Clothing. Aby Lence sehnal peníze, rozprodává sklad a celý týden posílá 100% ze všech objednávek včetně poštovného své rodině zasažené tornádem. Zájemci mohou Zbyňkovu rodinu podpořit koupí čehokoliv na eshopu zde. (https://www.mydearclothing.com). 

 

„Během prvního dne akce se nám podařilo vybrat něco přes 15.000 Kč,” říká Zbyněk, který svým příkladem mobilizoval přátele z pardubické scény. „Pomohl nám i můj kamarád Šimon Havlík, který má italskou restauraci Caffetteria. Na neděli věnoval 100% z tržby na naší sbírku. Povedlo se mu i díky vysokým dýškům vybrat 50.000,- Kč,” říká Zbyněk. 

 

Stejnou věc udělal Honza Balcařík, majitel Niche salonu, vítěz kadeřníka roku 2013. Za jeden den na pomoc Lence vybral svou prací 16.600,- Kč.

 

Zbyněk sám míří do Lužic, kde bude osobně pomáhat.

 

Comments

comments

Vyhledat