Trendy šperky: Comeback zlata a řetízkové náramky

prsteny z bílého zlata s růžovým chalcedonem, s levandulovým jadeitem, s fialovým ametystem a s modrým akvamarínem, foto Esterstyl
prsteny z bílého zlata s růžovým chalcedonem, s levandulovým jadeitem, s fialovým ametystem a s modrým akvamarínem, foto Esterstyl

Móda nevládne jen našim šatníkům, stejně tak určuje i aktuální vzhled šperků. Přehlídky novinek jsou každoročně součástí významných mezinárodních veletrhů. Výtvarnice a zlatnice Ester Engelová přináší čerstvé zprávy, co je právě in.  

„Dlouhodobě patří mezi aktuální trendy bílé zlato a platina s diamanty, ale svůj comeback zažívá i žluté zlato, jehož obliba v poslední době stále roste. Na posledním veletrhu v Německu, kterého se každý rok účastníme, byly aktuální hlavně řetízkové náramky s drobnými přívěsky s barevnými kameny a perletí, přívěsky s tématem nekonečno a kruhy (to znamená přes sebe a do sebe provlečené) nebo spirálami, a dlouhé řetízkové náhrdelníky, jejichž součást tvoří přívěsky s diamanty a perličkami. Také jsme viděli úplnou novinku – masivní prsteny ze žlutého a růžového zlata s přírodní zvrásněnou strukturou, ve které byly vysázené buď drobné diamanty, nebo barevné kameny,“ říká Ester Engelová ze šperkařské dílny Esterstyl, kde se zaměřují na výrobu designových šperků a při jejich výrobě používají výhradně přírodní kameny.

Bohatý zdroj inspirace
Přehlídky novinek šperků jsou většinou součástí veletrhů šperků, hodinek a kamenů. Ty nejznámější se konají v Mnichově, Basileji nebo Las Vegas.

„My jezdíme pravidelně každý rok v únoru do Mnichova na veletrh šperků a hodinek, kde čerpáme inspiraci pro daný rok. Jsou tam nejen světové značky v oboru, ale i mladí začínající zlatníci, u nichž jsou k vidění neuvěřitelné kreace. Také tam nacházíme vždy nové zajímavé kameny a perly, které pak používáme při výrobě našich designových šperků,“ doplňuje informaci zlatník Marek Odstrčil, který se tomuto oboru věnuje společně se svou ženou Ester už téměř 30 let.

Jednoduchý nápad a precizní zpracování
Jenže – pořídit si krásný drahý šperk není krátkodobá záležitost, a určitě pro mnohé z nás nemůže být módním výstřelkem na jednu sezonu! Chceme-li tedy, aby byl šperk dlouho trendy, na co bychom se měli při jeho pořizování zaměřit?

„Jsem jednoznačně pro jednoduchost v nápadu a precizní čisté zpracování. Takový šperk je nadčasový a nikdy se neokouká, ať už do něj zasadíme drahé kameny (například diamanty, rubíny, safíry…), nebo polodrahokamy (spinely, akvamaríny, granáty…). A úplně nejlepší je, pokud je i hodnotný šperk natolik „nenápadný“, že si ho nemusíme schovávat jen na slavnostní příležitosti, ale můžeme si ho vzít kdykoli ve všední den a těšit se z něj od rána do večera,“ doporučuje Ester Engelová ze šperkařské dílny Esterstyl.

Šperky z nové kolekce Esterstyl nedávno nafotila známá tanečnice a moderátorka Kristina Kloubková. Vyzkoušela si tak nejžhavější novinky i klasiku.„Perly ve špercích, které představuje Kristina Kloubková, jsou buď hladké, nebo nově vybroušené do facetek jako kameny. Ty házejí nádherné odlesky! Mimochodem, také jsme je objevili před dvěma lety na veletrhu v Mnichově,“ komentuje fotografie Marek Odstrčil ze šperkařské dílny Esterstyl.

Comments

comments

Vyhledat