Venerologická poradna: Trichomoniáza a další problémy

Photo by GEORGE DESIPRIS from Pexels
Photo by GEORGE DESIPRIS from Pexels

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně. 

 

Otázka:

Dobrý den… Chtěla bych vás požádat o radu… Mam dva měsíce problémy s pálením a řezáním v pochvě, ne zevnitř ale jakoby kůže kolem i v konečníku.. Dostala jsem Atb a lactobacily protože jsem měla i výtok a gynekolog to určil jako kvasinky.. Jenže léčba mi nepomohla.. Žádné jiné problémy nemám.. Moje otázka tedy zní jestli je možné že by se jednalo o nějakou pohlavní nemoc?Můj partner žádné potíže nemá.. Moc děkuji za odpověď.

Odpověď:
Vážená mladá paní,
nelze asi přesně učit příčinu Vaších obtíží bez odoborného vyšetření. Ale dle popisovaného se domnívám, že by se mohlo jednat o opravdu kvasinkovou infekci zevního genitálu i konečníku, terá se paradoxně mohla“rozjet“ po užívání antibiotik a určitě by bylo vhodné se obrátit na specializovanou venerologickou poradnu,. Ne snad pro riziko pohlavní choroby, ale prostě proto, že dermatovenerolog umí tyoto infekce léčit lépe než gynekolog..prostě má s touto diagnozou povětšinou větší praxi. Zatím si v lékarně kupte Canesten krém a aplikujte ho na noc,  vyvarujte se zapocení i sexu, myjte si zevní genitál i konečník raději jen vodou, zcela jistě bez mýdla, noste vzdušné 100% bavlnněné spodní prádlo.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

Otázka:

Mam rok a pul partnerku a pohlavne se stykam pouze s ni. Nyni mame oba trichomoniazu. Je mozne, abych jako pripadny nositel partnerku nakazil az po roce a pul?

Odpověď:
Vážený mladý pane,
protozoární infekce trichomoniázou je v první řadě typický nález u žen.  Vzniká osídlením děložního hrdla trichomoniázou při mikrobiální dysbalanci pochvy, tedy v případě, že dochází ke snížení kolonizace pochvy ochrannými „dobrými“ bakteriemi typu probiotických laktobacilů, které chrání pochvu před superkolonizací například trichmoniáz nebo mykoplasmat.  Partner se od partnerky nakazí pohlavním stykem jen v tomto případě, při přemnožení těchto kmenů a sám většinou ani není infekčním pro velmi kyselé ph moči, které způsobí inhibici těchto kměnů a tím pádem se trichomoniáza u muže neusídlí.  Tedy si nedělejte hlav z toho, že Vy můžete za nález trichomoniázy u partnerky. Ale při již zjištěném nálezu se raději oba nechte přeléčit Entizolem.
S pozdravem MUDr. Přemysl Procházka

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat