Umělecké setkání napříč generacemi v nových výstavách GMU

Galerie moderního umění v Hradci Králové (GMU) – prostor pro umění a kulturní setkávání vás zve na trojici zbrusu nových výstav, které představují tvorbu českých umělců napříč generacemi.

KORPSEPUNX: stress prosthetics

Multimediání umělec Olbram Pavlíček (*1993) ve své expozici s názvem KORPSEPUNX: stress prosthetics subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a zkoumá jejich vliv na jejich uživatele. Jeho sochy, grafiky a kresby v absurdním až surreálném duchu reflektují dopady technologické společnosti na člověka, který se stále více podřizuje ergonomii designovaných rozhraní nelidských objektů. Pavlíčkova tvorba na výstavě dialogicky komunikuje s obrazem Mikuláše MedkaPokus o portrét markýze de Sade III z roku 1969. Kurátorem výstavy je Jiří Sirůček.

Olbram Pavlíček: KORPSEPUNX: stress prosthetics

Diferencované struktury

Mezigenerační dialog nabízí expozice Diferencované struktury, představující tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (*1983) v starších kontextu děl Milana Guštara (*1963) a Ivana Chatrného (1928-1983). Výstava má formu komorního rozhovoru rámovaného tématem struktury a přináší různorodé pohledy na toto téma z úhlu pohledu tří generací, za využití různorodosti uměleckých médií – od sítotisku přes objekty až po audiovizuální instalaci, doplněnou grafickými partiturami a notovým zápisem. Kurátorkou výstavy je Nina Moravcová.

JANA BERNARTOVÁ, RASTR NULA #HEROINE II Z CYKLU PARAMETRICKÁ DIGITÁLNÍ STRUKTURA

Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda

Třetí otevřenou výstavou je expozice drobných plastik sochaře Josefa Václava Škody (1901-1949), jenž nabízí průřez jeho tvorbou z 20.–40. let 20. století a prezentuje práce z rozličných materiálů – kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami. Kurátorem výstavy je Jan Florentýn Báchor.

JOSEF VÁCLAV ŠKODA, DON QUIJOTE, 1945, ŽELEZO, 43 × 34 CM

Hledá se mistrovské dílo

Stále je k vidění i divácky úspěšná expozice, která prezentuje více než 200 obrazů ze sbírek GMU pocházejících z období od konce 18. století až po současnost. Výstava se tentokrát snaží zapojit i návštěvníky, kteří mohou pomocí hlasování rozhodnout o nejlepším vystaveném díle.

Přijďte si užít umění napříč generacemi a objevte kouzlo genia loci Galerie moderního umění v Hradci Králové. Více informací o výstavách najdete na webu galerie.

Olbram Pavlíček: KORPSEPUNX: stress prosthetics

 

Comments

comments

Vyhledat