V centru Jesnění. Dvojfestival  současný, mezinárodní i sousedský…

Hudba, divadlo, literatura, film, tanec a performance. Pořadatelé dvou ryze místních festivalů Jesnění a V centru/Im  Zentrum  letos spojili síly a z každé události přinesou do Jeseníku ve dnech  od 8. do 11. 9. 2022 to nejlepší – všechny formy umění, komunitní aktivity a prolínání nejen česko-německé kultury. 

Čtvrteční start bude pozvolný. V Čajbaru Pangea se představí slovenská poetka, překladatelka, filmová kritička a teoretička Mária Ferenčuhová a český básník Kamil Bouška. Hudební doprovod zajistí Honza Audrlický.

Další den jsou návštěvníci zváni na 15.30 na jesenické autobusové nádraží, odkud vyrazí spolu s přeludy, strašidly a fantomy česko-francouzského kolektivu umělců tYhle k Vlastivědnému muzeu Jesenicka. Tam se od 16.30 uskuteční oficiální zahájení festivalu.

Im Zentrum následně pojede v duchu (audio)vizuálního umění. Loď Sisy německého dua GAEG popluje na neexistujících vlnách ve vodním příkopu muzea. A v Kině Pohoda bude ke zhlédnutí série krátkých filmů, například od slavného Herberta Nauderera nebo české umělkyně Adély Babanové. Jesnění míří na širší veřejnost s hudbou na Letním divadle. „Postupně se na jeho prknech vystřídají jesenický Zapomělsem, slovenská zpěvačka a písničkářka Katarína Máliková s kapelou a dvojice Jan Vejražka a Jiří Konvalinka vystupující pod názvem Mutanti hledaj východisko,“ uvádí Lukáš Bobčík, dramaturg Jesnění.

Sobota bude odrazem toho, co pořadatelé umí nejlépe – inspirovat a propojovat. Návštěvníky mezi sebou, místní umělce se současnou uměleckou scénou, kulturu s veřejným prostorem. Náměstí Svobody bude hostit festival jídla Restaurant Day obohacený o skvělý doprovodný program, například autorské čtení Markéty Pilátové, loutkové divadlo, mix jódlovacích písniček od Jodelixu i otevřenou hodinu swingu se Swing Hills.

Také program V centru je ambiciózní. Návštěvníci mimo jiné objeví výsledek unikátní spolupráce německých, českých a slovenských tanečníků, kteří pod vedením choreografky Ceren Oran vytvořili The Urge – pohybové představení vycházející z autentických home videí performerů uvězněných v covidovém lock-downu. Česko-německý kabaret Das Thema/To téma se vrátí do Jeseníku po třech letech a představí svou inscenaci Erika Mann. Následně se bude v industriálním areálu textilky Woox malovat hudbou a vyprávět světlem. Performaci Líheň spoluvytvoří světový profesionální hráč na australské didgeridoo Ondřej Smeykal s jedním z nejoriginálnějších umělců na české scéně Petrem Niklem. Po nich ještě za Jesnění přiveze mix techna, ambientu a deep housu nadějný producent a hudebník François Svalis.

Nedělní dojezd má na starost Anna Beata Háblová. S touto českou architektkou, urbanistkou, teoretičkou a básnířkou se návštěvníci projdou opuštěnými místy Jeseníku a navštíví také areál textilky Woox, kde loni Jaemin Lee instaloval své ptačí budky.

O festivalech

V centru/Im Zentrum je česko-německá umělecká iniciativa, která kulturně oživuje v duchu svého motta „Centrum je tam, kde si ho uděláš!“ prostor Jesenicka a Rychlebska. Letos již pošesté podpoří prolínání (nejen) česko-německé kultury a návštěvníkům znovu nabídne atraktivní hudební, divadelní, literární a audiovizuální zážitek. Jejím cílem je podporovat spolupráci umělců s veřejností včetně dětí a mládeže nebo zvyšovat citlivost místních vůči regionálním tématům. Tradičními tématy mezioborových a mezigeneračních setkání jsou rozmanitá historie pohraničí i současná sociální a ekologická témata. Dramaturgicky se na letošním šestém ročníku podílí Serafine Lindemann, Zdeňka Morávková a Lucie Štůlová Vobořilová.

Webové stránky festivalů:
www.imzentrum.eu
www.jesneni.cz

Comments

comments

Vyhledat