V Galerii Fotografic se představí německý fotograf Jens Klein

autor: Jens Klein ze série Balloons
autor: Jens Klein ze série Balloons

Konceptuální tvorba německého fotografa Jense Kleina se dlouhodobě vyznačuje především specifickým přístupem k archivním a nalezeným materiálům. V Galerii Fotografic  představí zajímavý příklad náhodně vytvořeného uměleckého díla tajnými službami minulého režimu i unikátní doklad doby a samotného vývoje fotografického média.

Soubor Balloons se skládá z 19 snímků spolu s meteorologickými informacemi a je součástí většího cyklu, který důmyslně „dokumentuje“ bývalou hranici mezi dvěma německými státy. I když si člověk může myslet, že balóny měly výhradně meteorologický účel, ve skutečnosti přepravovaly malé balíčky s politickými letáky, novinami a knihami ze západního Německa a byly monitorovány, fotografovány a ničeny zaměstnanci tajné služby Stasi. Bez předchozího kontextu se však tyto nalezené fotografie samy o sobě vyznačují absurdní sugestivní vizualitou.

V rovněž prezentovaném souboru Applicants / Žadatelé vybral Klein 176 portrétních fotografií zájemců o stipendium jistého studijního programu z let 1950 – 2012. Kromě jakési vizuální kroniky německých dějin tak projekt popisuje i proměnu samotného fotografického média: z černobílé na barvu, od analogických procesů k digitálním, od propracovaných ateliérových snímků po rychlé fotky z fotobudek. Knižní formou pak budou představeny i další Jensovy projekty zkoumající samotnou podstatu fotografického obrazu.

 

Jens Klein (* 1970) kromě Academy of Visual Arts Leipzig studoval či se účastnil rezidencí také v Jordánsku, Palestině, Izraeli nebo Číně a vystavoval ve významných evropských institucích. Žije a pracuje v Lipsku. www.jensklein.com

 

Výstava je součástí projektu “Současná německá fotografie v Praze” podpořeném Česko-německým fondem budoucnosti, jehož součástí bYla také již proběhlá a hojně navštěvovaná výstava Henrika Spohlera “In Between”. Na projektu spolupracujeme s kurátorem Denisem Brudnou a renomovaným německým magazínem PHOTONEWS.

 

Galerie Fotografic. Stříbrná 2, Praha 1, kontakt Tereza Bonaventurová: 722 657 237, tereza@fotografic.cz

 

Výstavní program 2020 je podporován granty Ministerstva kultury ČR, Státního fondu kultury, Magistrátu hlavního města Prahy, Městské části Praha 1 a Česko-německého fondu budoucnosti.

 

Jens Klein

Talking Archives

 

vernisáž: 16. 9. – 19h + DJ Filip Radio 1

výstava: 17. 9. – 25. 10. 2020

otevřeno út–ne 13–18 h / www.fotografic.cz

facebook event: www.facebook.com/events/604298510253367/

Comments

comments

Vyhledat