V hlavní roli Sutnarka. Olomoucká výstava hostí tvůrce z Plzně

XY 2022
výstavy s procházkou / procházka vernisážemi / společný projekt olomouckých nezávislých galerií

  1. 7. 2022, Olomouc

Plzeň v Olomouci

 

XY 2022 je společný projekt olomouckých nezávislých galerií. Dnes již kultovní akce každoročně Olomoučanům představuje současnou tvorbu výtvarných umělců z vybraného města. Letos proběhne po sedmé a tentokrát se soustředí na Plzeň.

 

Návštěvníci putují v průběhu odpolední kolektivní procházky výstavními prostory a nezávislými galeriemi Olomouce, kde se setkávají s nejrůznějšími způsoby prezentace současného umění. V každém prostoru proběhne zahájení nové výstavy. Celkem XY představí tvorbu zhruba třiceti umělců a umělkyň, kteří se v Plzni narodili, nebo zde žijí či tvoří. Všichni buď absolvovali, nebo stále studují Fakultu designu a umění Ladislava Sutnara. Procházka je specifická svou atmosférou, k průvodu návštěvníků se může každý na potkání připojit.

 

Tzv. Sutnarka, plzeňská vysoká umělecká škola, zahrnuje ateliéry audiovize, grafického designu a ilustrace, výtvarného umění a designu a užité tvorby. Průřez ateliérem nových médií zprostředkuje výstava, kurátorsky zaštítěna malířem a vedoucím ateliéru Vladimírem Mertou a jeho asistentkou Evou Šindelářovou, která proběhne v letos otevřeném Studiu G21 na Dolním náměstí, a také v Galerii XY, v jejíž spodní části pak bude probíhat videoinstalace intermediálního umělce, filmového scénografa a režiséra Tomáše Svobody. Umělecké centrum Univerzity Palackého (Konvikt) nabídne výběr animované tvorby vytvořené za posledních deset let v přízemní Galerii Monitor, Galerie Basement v podzemí Konviktu představí velkoformátové tisky ilustrátorky Markéty Knorové. Pro obrazovky Galerie 9:16pm ve výloze Muzea umění Olomouc připravuje videoinstalaci Kamila Müllerová. Grafiky slovenského umělce Alexe Vida budou k vidění ve Vitríně Denisce, další vitrínovou Galerii Véčko u populárního studentského klubu zaplní tvorba sochaře Matyáše Fialy. V prostoru krytu Letní galerie v areálu olomouckého Letního kina vystaví své práce olomoucká rodačka Agáta Dokoupilová.

 

Vizuální identitu letošního ročníku vytvořilo Studio Bunkr. Výstavy budou až na výjimky přístupné po celý srpen.

 

Spolupracující galerie a kulturní instituce:

9:16pm | Denisova 47
Basement | Univerzitní 3

Galerie Monitor | Univerzitní 3

Letní galerie | Pekární 26

Vitrína Deniska | Denisova 5

Galerie XY | Dolní nám. 23/42

Galerie Véčko | Univerzitní 6

G21 | Dolní nám. 194

Olodvorek | Dolní náměstí 34

Zastoupení tvůrci: Daniela Benešová, Agáta Dokoupilová, Matěj Fiala, Karolína Hanková, Jiří Jelínek, David Jirka, Kateřina Kašparová, Kateřina Klapková, Markéta Knorová, Jiří Liška, Ljuba Maltseva, Adéla Mitová, Daniel Pechač, Viktorie Součková, Tomáš Svoboda, Kateřina Svobodová, Alex Vido ad.

 

www.xyolomouc.com

 

Comments

comments

Vyhledat