V hlineckém kulturáku se potká lokální s globálním

Nekonvenční večírek, koláž současné kultury v maloměstském kulturáku, tak mluví pořadatelé o festivalu v Hlinsku v Čechách. Jednovečernípropletenec hudby, čtení, filmu, kalení, divadla a přednášek chystají počtvrté. Letos termínHlíny, jak se festivalu říká, vyšel na sobotu 11. května.  

Program bude poskládán minimálně ze třinácti kusů. “Snažíme se dělat přesně takovou akci, která v Hlinskuchybí: plnou současných věcí, které skládáme, co námmožnosti kulturáku dovolí. Věříme ve svůdnostmnohosti a podle ohlasů z minulých let to – pro nás snad kupodivufunguje velmi dobře,” říká za pořadatelemístní rodák Michal Marek.

V hlavním sále zahrají post-punkoví Pris, cloud-rapovýkrál Labello, popový objev posledního roku Margo, temně elektronická Lavra a večírek na konci rozbijísvými bubny Bratři. Roztočí se i kola promítaček v kinosále, kde poběží třeba dokument o psychedelickéžábě Bufo Alvarius. V patře kulturáku pak bude číst svouznepokojivou poezii Lukáš Palán, o optimismu v popubude během poslechového pořadu mluvit trojicepublicistů Hroch, Špičák a Veselý a o indie počítačovýchhrách a duševním zdraví něco řekne Ondřej Trhoň. Celývečer zahájí v 17 hodin místní divadlo mladých GT Hlinsko.

Chceme si rozšiřovat obzory,” objasňuje záměry Marek. Festival podle něho vznikl jako reakce na místní debaty, co s kulturním domem z roku 2012. Názory-štěpícíbudova se pod rukama organizátorů mění z prostoru pro plesy a výjezdní divadla v centrum podvratné kultury, kde se lokální potkává s globálním. „Překračovaní žánrů, hledání společného jazyka, to všechno za pár korun, o to nám jde,“ dodává Marek, podle kterého trochu unavenéHlinsko potřebuje podobné impulsy jako sůl.

Předprodejové vstupné vyjde na 150 korun, na místěrovné 200. Do Hlinska, které je na půl cesty mezi Prahoua Brnem, se pohodlně dojet vlakem. Pořadatelé navícnabízí spaní zdarma na matracích v sousedních budově. Stačí je kontaktovat přes web budehlina.cz

11. května 2019 / 17:00 / Multifunkční centrum v Hlinsku v Čechách

www.budehlina.cz

https://www.facebook.com/hlina2019/

Kontakt: Jakub Jetmar, 728 056 140, jakub.jetmar68@gmail.com

Autor fotek: Ondřej Stehno

Comments

comments

Vyhledat