V Holešovicích vznikl nový neo-surrealistický mural od ukrajinského umělce Aec Interesni Kazki.

Interesni Kazki  / Foto Petr Kopal
Interesni Kazki / Foto Petr Kopal

Aec Interesni Kazki je světově proslulý ukrajinský malíř a především muralista. V rámci street artového festivalu Wall Street maluje na štítovou fasádu domu v Holešovicích v ulici Za Papírnou 9. Velkoformátová malba se tak stane novou street artovou perlou městské části Prahy 7. Mural s názvem Chasing The Red Demon (Pronásledování Rudého démona) je věnován Ukrajině a jejímu boji proti ruské agresi. Inspiroval se ale i historií České republiky a jejím bojem proti komunistické nadvládě. Ke svému nejnovějšímu muralu uvádí: “Rudý démon je alegorií zobrazující sovětský komunismus, který zosobňuje moderní Rusko, jeho imperiální ambice a tyranii. Tento mural je věnován Ukrajině a její obraně proti ruské agresi. Po Evropě se znovu objevuje hrozba Rudého démona, jenž je spojená i s historií České republiky a jejím bojem proti komunistickému režimu.”

Své precizní neo-surrealistické dílo začal malovat již začátkem srpna a dokončeno bylo v pondělí 22.8. Načasování dokončení muralu přichází dva dny po 54letém výročí vpádu sovětských vojsk do Československa  také den před ukrajinským Dnem nezávislosti, který připadá na 24. srpna. Aec Interesni Kazki, vlastním jménem Aleksei Bordusov, je ukrajinský umělec známý svými pozoruhodnými vizuálními obrazy. Jeho surrealistická díla zdobí zdi po celém světě. Již více než 10 let je neustále na cestách a jeho velkoformátové malby jsou tak k vidění na všech kontinentech. V Evropě, v Austrálii, v USA, v Indii, v Brazílii, ale i na mnoha dalších místech.

Typické jsou pro něj jasné a poutavé muraly, jenž jsou inspirované vědou, náboženstvím, mytologií, kosmologií, mýty a časy dávnými. Jeho malby vynikají sytými barvami a jsou často doplněné černobílými kresbami. Aec Interesni Kazki využívá motivy, vypadající jako barevné imaginární bytosti z pohádky, jejichž důležitým spojovacím prvkem je pohyb. Srovnání s pohádkovými postavami není náhodné, jeho přezdívka Interesni Kazki doslova znamená Zajímavé pohádky.

Od počátku války na Ukrajině žije Aleksei spolu se svojí ženou přechodně na Tenerife. Na tento španělský ostrov jeli společně na dovolenou a když na konci letošního února vypukla válka na Ukrajině, bylo již obtížné se vrátit. Rozhodli se zůstat a díky tomu má Aleksei nadále možnost cestovat a dělat svoji práci. „Skrze své umění můžu hovořit o tom, co se na Ukrajině děje. Kreslení je moje práce. Mohu tak pomoci Ukrajině, své rodině i armádě“, dodává k nelehké životní situaci.

Comments

comments

Vyhledat