V Mladé Boleslavi se otevřel prostor tzv. FabLabu – dílny pro školáky, studenty i profesionály a startupisty

Zdroj Make More
Zdroj Make More

V mladoboleslavské Pluhárně se od 20. září na týden otevře prostor tzv. FabLabu, tedy moderní dílny pro školáky, studenty i profesionály a startupisty. Zkušební provoz FabLabu nabídne každý den jeden zajímavý workshop a prostor pro volné tvoření. Na programu jsou také přednášky s odborníky na téma 3D tisku či umělé inteligence.

 

„Myšlenka otevřené díly – tzv. FabLabu – v Mladé Boleslavi žije už více než dva roky a také díky ní jsme začali podporovat proměnu Pluhárny,“ říká Ladislav Kučera z Nadačního fondu Škoda Auto. Dříve zapomenutá hala v centru Mladé Boleslavi se za přispění nadačního fondu a Střední průmyslové školy zbavila nánosů suti a starého harampádí a nákladní auta v garáži vystřídal bar a pestré kulturní akce. „Díky organizátorům Maker Faire Festivalu, který se v Pluhárně koná letos už potřetí, teď můžeme spustit zkušební provoz dílny pro první kutily,“ doplňuje Kučera.

 

FabLab je ideálním místem pro vzdělávání a tvoření, a to jak s tradičními nástroji, tak i moderními technologiemi jako je např. 3D tisk, CNC routery a lasery. V dílně se naučíte pájet i programovat roboty a dostanete přístup ke strojům, jež jsou jednotlivcům často finančně nedostupné. FabLab nejen že skrze moderní kroužky a kurzy vzdělává, ale umožňuje růst a rozvoj již existujícím projektům. Nabízí možnost prototypovat a vyrábět v malých sériích předtím, než je produkt uveden na trh. „Demokratizuje se tak nejen přístup k technologiím a vybavení, ale také samotný výrobní proces,“ říká Vojta Kolařík z organizace Make More a doplňuje: „Naším cílem je mimo jiné vzdělávat mladé lidi a ukazovat jim, že vytvořit vlastní produkt je možné. FabLab jim poskytne potřebné know-how, technologické zázemí i inspiraci a kontakty.“ 

 

Organizátoři oblíbeného festivalu Maker Faire zahájí v Mladé Boleslavi zkušební provoz dílny již v pondělí 20. září před víkendovým festivalem. Dílna bude otevřena každý den všem zájemcům od 15:00 do 17:00. Od 18:00 pak budou probíhat workshopy pro rodiny s dětmi, v rámci nichž si účastníci vyrobí chytrou ptačí budku, vlastní powerbanku, oživí robota nebo vytvoří vlastní deskovou hru. Na workshopy je potřeba se rezervovat. Večerní program pak nabídne přednášky – v pondělí o 3D tisku a ve středu o umělé inteligenci.

 

Realizátoři budou během zkušebního týdne sbírat data o fungování prostoru, vybavení i programu a využijí je následně pro budování stálé dílny FabLab. Její otevření je plánováno na rok 2022.

 

Více informací a rezervace na program na webových stránkách.

 

Comments

comments

Vyhledat