„V Nymburce pravil párek okurce…“ vychází nová knížka dětských veršů Jiřího Dědečka 

Nymburk, Dubí, Roztoky, ale třeba i Řím… Tyto a dalších čtyřiačtyřicet měst, městeček a vesnic z Čech a Moravy se stalo dějištěm veršů z dětské knížky oblíbeného českého písničkáře, básníka a spisovatele Jiřího Dědečka Pravil párek okurce. Knížka s vtipnými obrázky Anety Žabkové vychází 19. listopadu v rodinném nakladatelství Jiřího Dědečka a Terezy Brdečkové Limonádový Joe. Nakladatelství pojmenované po nejslavnějším díle scenáristy, režiséra, kreslíře a publicisty Jiřího Brdečky vydává tuto humornou knihu pro bystré čtenáře všech věkových kategorií záměrně jako zastavení se v době pandemie a četbu pro celou rodinu o vánočních svátcích. 

foto Karel Cudlín

Knížka Pravil párek okurce je dalším pokračováním úspěšné série říkanek pro děti i dospělé Šli červotoči do houslí, Uleželé želé a Huňatá čuňata z dílny tvůrčí dvojice Jiřího Dědečka a oceňované animátorky a ilustrátorky Anety Žabkové. Sbírka říkanek přináší čtenářům dávku laskavého absurdního humoru ve slovech i obrazech. Odkazuje na komické situace, které prožívají lidé, zvířata, věci či samotná města v různých místech po České republice s malou odbočkou do Itálie. V Nymburce se tak setkávají již zmínění párek s okurkou, v Havlíčkově Brodě zase posílá dívka chlapce k vodě, v Dřevci se zase střetávají dva pěvci a děti z Humpolce byly zase třeba ve školce. Chtěl jsem napsat básničky o městech, mám rád zadání. Tak jsem si to takhle zadal a pak jsem skloňoval a rýmoval jména měst a městeček: „Nové Strašecí – tam jsou nad věcí, v Náměšti – po dešti. V Dubí, narostly mi zuby, žádné zuby, ale kly, doktoři mě vypekli a tak dále…,“ popisuje genezi vzniku svých neobvyklých rýmovaček autor Jiří Dědeček. Ten má v nedávné době za sebou i úspěšnou spolupráci s Petrem Niklem na třech dětských knížkách a z poloviny devadesátých let je znám jako autor dětských veršů pro časopis Mateřídouška. Jeho cílem tehdy bylo napsat co nejvíc žertíčků a poskládat z nich knížku pro své dnes již dospělé dcery, nechával se tehdy inspirovat i jejich „žvatláním“.  „Pro děti jsem začal psát až po čtyřicítce, předtím jsem neměl odstup. V hlavě se mi navíc začala hromadit spousta představ, žertů a rýmů a jiných hovadin, které byly pro dospělé nepoužitelné,“ říká Jiří Dědeček. A s humorem sobě vlastním uzavírá: „Trochu veselí do toho smutku! Čtěte Dědečka. A tečka.“ 

Krátké, vypointované a výstižné Dědečkovy rýmy kdysi i dnes mají díky své hravosti potenciál zaujmout jak dospělé, tak děti, a to se týká i originálních veselých ilustrací Anety Žabkové, které každou říkanku doplňují.  Občas se Jiřímu možná povede to, co vždycky obdivoval na básních Emanuela Frynty, to, co dokázali ve světě dospělých Maxipes Fík nebo Medvědi od Kolína – vstoupit do dospělého světa svými vejšplechty a praštěnými situacemi. Jinak by byl život nuda,“ popisuje Dědečkovu dětskou tvorbu Tereza Brdečková.  Knížka Pravil párek okurce je dostupná na www.limonadovyjoe.com a v knihkupectví Kosmas na www.kosmas.cz.

 

Pravil párek okurce

Jiří Dědeček

Ilustrace: Aneta Žabková

grafická úprava Karel Haloun a Luděk Kubík (3. Dílna)

Vydalo nakladatelství Limonádový Joe

Vydání první. Praha 2020
315 korun, počet stran: 104

 

Knížka Pravil párek okurce je dalším pokračováním série říkanek pro děti i pro dospělé. Po úspěchu knížek Šli červotoči do houslí, Uleželé želé a Huňatá čuňata přichází tvůrčí dvojice J. Dědeček – A. Žabková s další dávkou laskavého absurdního humoru ve slovech i obrazech.

 

Nymburk

V Nymburce

pravil párek okurce:

Když to dáme dohromady

dobudem i Poděbrady

tak co tady v Nymburce?

 

Havlíčkův Brod

V Havlíčkově Brodě

poslala mě k vodě

Ona k vodě já ji k šípku

rozumíme tomu vtípku

v dokonalé shodě

 

Bělá

Bělá Bělá

jak to jenom dělá?

Nad Radbuzou nad Svitavou

pod Bezdězem u Jevíčka

Bělá je tak skvělá!

 

Comments

comments

Vyhledat