V Shakespearově romantické komedii září Katherine Parkinson z Ajťáků

Mnoho povyku pro nic v režii Simona Godwina / Foto Manuel Harlan
Mnoho povyku pro nic v režii Simona Godwina / Foto Manuel Harlan

Prosincová premiéra dalšího divadelního přenosu NT Live diváky zahřeje humorem, láskou i místem děje. Shakespearova proslulá komedie Mnoho povyku pro nic se totiž odehrává ve slunné Itálii, kde mladí milenci chystají svatbu, žárlivý voják snová intriky a hašteřivá dvojice Beatricie a Benedik se prohádá až k zamilování. Jeden z nejznámějších Shakespearových párů si s gustem užili herci Katherine Parkinson, proslavená seriálem Ajťáci, a John Heffernan, známým se seriálů Drákula, Ripper Street nebo NT Live přenosů Omyly jedné noci. Do NT Live se vrací i režisér Simon Godwin, který svůj cit pro Shakespeara prokázal už v inscenacích Večera tříkrálového a Antonia a Kleopatry a cit pro komedii také v nastudování Shawova Člověka a nadčlověka. Přenos opatřený českými titulky přichystalo na 7. 12. pražské kino Aero a na 13.12. hodonínské kino Svět.

Milostná historie hašteřivého páru

„U některých Shakespearových komedií se musíte hodně snažit a jejich vtipy potřebují dost pomoct, ale Mnoho povyku pro nic stále funguje,“ říká John Heffernan, který si v nové inscenaci britského Národního divadla zahrál výřečného Benedika. Jeho partnerkou se stala známá Katherine Parkinson, která o roli duchaplné Beatricie už dlouho snila. „Bude to znít pitomě, ale částečně se jako Beatricie cítím. Využívá humor jako obranu. Ne vždycky, ale někdy to je pro ni způsob, jak si kompenzovat pocit nespravedlnosti a nedostatečnosti, což já asi dělám taky,“ svěřila se herečka deníku Independent. Populární dvojici, která se neustále hádá, dokud jí přátelé lstí neodhalí vzájemné sympatie, už si na divadle zahrálo mnoho slavných herců. „Některé momenty hry jsou tak známé, že je těžké přijít s něčím novým,“ uvědomuje si Heffernan.

Zkušený režisér Simon Godwin děj ponechal na Sicílii, ale přesunul jej do třicátých let 20. století a text zkrátil, aby lépe odrážel mentalitu století jednadvacátého. Na elegantní scénu spolu s herci oblečenými do krásných kostýmů od Evie Gurney, s níž Godwin pracoval už na Antoniovi a Kleopatře, pozval i živou kapelu. „Celé to má atmosféru filmů Wese Andersona,“ říká Parkinson. Její hrdinka je nyní herečka a vrací se do hotelu, jenž spravují její teta a strýc. Katherine Parkinson si pro ni vymyslela i milostnou historii – podle ní se Beatricie kvůli Benedikovi vzdala skvělé filmové nabídky, jenže on místo společného času dal přednost své mizerné práci. A proto k němu na začátku inscenace cítí nevraživost.

Sofistikovaná komedie s kouskem dramatu

Přestože Mnoho povyku pro nic patří k Shakespearovým nejoblíbenějším komediím, v třináctiletém programu NT Live se tato hra letos objevila poprvé. Vznikla kolem roku 1598, tedy ve středním období Shakespearovy tvorby, a zatímco je vystavěna jako jeho rané veselohry a udržuje si i jejich hravého ducha, její styl a jazyk je sofistikovanější a odkazuje už k podvratnosti jeho pozdějších komedií jako Něco za něco či Cymbelín. V zápletce se ale ozývá i drama žárlivosti a temné touhy zničit reputaci ženy, a tím čest muže. Svou strukturou je Mnoho povyku pro nic určitě komedií – od zmatku přechází k řešení v podobě manželství. Je ale i čistou komedií tak, jak tento žánr chápeme dnes? Abychom citovali Benedika: Odpověď je enigmatická.

★★★★ ★
„Na moři důvtipu i moudrosti uplavou dvě a půl hodiny jako nic, v představení, které je potěchou pro oči i uši. Málokdy se divák setká s tak dobře naplněnou uměleckou vizí. A ve světě, ve kterém je nyní cestování povoleno, ale je stále dražší a obtížnější, je krásné vydat se, byť zprostředkovaně, na Sicílii ve společnosti tak krásných a zábavných společníků.“

Gary Naylor, Broadway World


MNOHO POVYKU PRO NIC

středa 7. prosince 2022 | Kino Aero (Praha)
úterý 13. prosince 2022 | Kino Svět (Hodonín)

Podívejte se na trailer

Comments

comments

Vyhledat