V sobotu bude sousedská slavnost na Mánesově mostě

Kraftklub By Philipp Gladsome
Kraftklub By Philipp Gladsome

Velkolepou oslavu dvaceti let existence připravil Česko-německý fond budoucnosti pod názvem Most 20.0 již na tuto sobotu 2. června. Bohatý celodenní a zdarma přístupný program, který láká na koncerty, divadelní představení, akce pro děti, diskuse či sportovní utkání, se odehraje symbolicky na Mánesově mostě spojujícím Malou Stranu a Staré město. ČNFB staví mosty porozumění mezi Čechy a Němci už dvě dekády a je významným podporovatelem společných aktivit v nejrůznějších oblastech. Program oslav tak 2. června, patří českým i německým hudebníkům a divadelníkům jako jsou Mydy Rabycad, Kraftklub, Thom Artway, Ondřej Ruml, Itchy, Teatr Novogo Fronta nebo Grotest Maru. Dává ale i prostor k výměně názorů v diskusní tramvaji umístěné přímo na Mánesově mostě, do debaty se zapojí čeští i němečtí politici, novináři či architekti. Na oslavy do Prahy zamíří například předseda Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernd Posselt, spisovatel a publicista Jürgen Serke, architekt Christoph Schmidt. Česko-německou spolupráci ilustrují přímo na mostě prezentace tří desítek institucí, které s ČNFB dlouhodobě spolupracují. Program zpestří ochutnávky regionální kuchyně nebo nejrůznější dílny.   

„Dvacet let je dobrým důvodem k oslavám i ohlédnutí. První společné projekty Čechů a Němců získaly podporu 2. června 1998 a od té doby jsme jich podpořili na 10 300. V sobotu tak oslavíme tuto novodobou a nebývale pestrou spolupráci mezi oběma národy. Běžně se tyto aktivity odehrávají po celé České republice a Německu, tentokrát bude možné ty nejzajímavější z nich poznat během jednoho dne na Mánesově mostě. Budeme rádi, když přijdete a budete slavit s námi,“ zvou ředitelé Česko-německého fondu budoucnosti Tomáš Jelínek a Petra Ernstberger.

Program v sobotu začíná v 10.00 a pokračuje do 22.00 hodin. Z Mánesova mostu bude pro tento den odkloněna tramvajová i automobilová doprava. Uzavírka platí od pátku 1. června od 19.00 hodin do neděle 3. června do 10.00 hodin. Tramvajové linky číslo 2 a 18 budou vedeny objezdem přes Čechův most.

Oslavy začínají již v předvečer akce slavnostním koncertem Collegia 1704 za účasti ministra zahraničních věci ČR Martina Stropnického, předsedy německého spolkového sněmu a.D. Wolfganga Thierseho a dalších významných hostů z Německa a ČR.

Hlavní slovo na slavnosti Most 20.0, která se koná na unikátním místě v historickém centru Prahy, bude mít hudba. Zazní výběr z toho nejlepšího, co současná hudební scéna u nás i v Německu nabízí. Vystoupí punkoví Itchy nebo v Německu velmi oblíbený písničkář Xavier Darcy. Připojí se k nim samozřejmě také české kapely: Světem protřelí Mydy Rabycad, charizmatická Never Sol, stále oblíbenější rockový písničkář Thom Artway nebo Ondřej Ruml. Večer pak uzavře výbušná a energická show jedné z nejlepších a nejpopulárnějších německých kapel současnosti Kraftklub. Ta svojí dovednou kombinací indie-popu a rapu, nebo možná lépe řečeno typického německého sprachgesangu, polomluveného a polozpívaného projevu, odkazujícímu až k tradicím německého kabaretu, vytvořila fenomén, jaký nemá v Německu v posledních létech obdoby. Návštěvníci se mohou společně s řadou hudebníků sami zapojit do Open Mike. Na své si přijdou i milovníci jazzu. Na Mánesově mostě se představí celá řada hudebníků berlínské i pražské scény v čele s jazzovým matadorem Joe Kučerou.

Divadelní program potěší malé i velké návštěvníky. Nabídne celou řadu pohádek od studia Damúza nebo Divadla jednoho Edy. Dále vystoupí například Teatr Novogo Fronta či originální berlínský site specific theater Grotest Maru. Děti se rozhodně nudit nebudou, vedle pohádek mohou zavítat i na celou řadu kreativních dílniček a zjistit tak třeba, jak funguje sklářská pec (vedeno v českém jazyce) nebo nahlédnout do ekologické dílny. Z Mánesova mostu se stane na jeden den i sportoviště s unikátním výhledem na Pražský hrad, na kterém budou po celý den probíhat pod dohledem Česko-německé fotbalové školy tréninky a přátelská utkání ve fotbale – sportu, který je oběma zemím nejbližší.

Literatura je další významnou spojnicí mezi oběma národy. Most 20.0 nabídne komiksový workshop Post Bellum nebo scénické čtení románu Jaroslava Rudiše Národní třída v podání Divadla Bremen a Alexandera Swobody v Literární kavárně. Přímo na Mánesově mostě bude stát také diskusní tramvaj, ve které se mohou zájemci zapojit do debaty o aktuálních česko-německých vztazích za přítomnosti politiků, architektů, novinářů i zástupců Česko-německého fondu budoucnosti.

Česko-německý fond budoucnosti oslaví letos dvacet let práce ve prospěch reflexe složité historie česko-německých vztahů a zejména ve prospěch jejich dynamické současnosti i otevřené a pestré budoucnosti. Stavbě mostů mezi Čechy a Němci pomohlo více než 10 300 společných projektů, které svádějí dohromady lidi obou zemí a umožňují či prohlubují pohledy do jejich světů, kultury i dějin. Česko-německý fond budoucnosti v nich rozdělil přibližně 57 miliónů eur. Více než třetina prostředků podpořila školy a mládež, o něco méně než třetina kulturní projekty a další část cílila na podporu partnerství obcí a zájmových sdružení, dialogy a vědecké projekty, obnovu památek, publikační činnost a sociální projekty pro národnostní a jiné menšiny. Fondu se podařilo povýšit česko-německou spolupráci z rovin politických deklarací a expertních jednání na živou realitu, obohacující mnoho aspektů každodenního života lidí na obou stranách hranice. Řada těchto projektů by bez jeho podpory nevznikla a nemohla by dlouhodobě působit. Fond tak patří k velmi významným podporovatelům kultury a vzdělávání u nás a měl po svém založení rovněž zásadní podíl na odškodnění obětí nacismu.

Comments

comments

Vyhledat