V Uherském Hradišti můžete aktuálně potkat dva držitele Zlatého medvěda

 

K nejvýznamnějším hostům letošního festivalu patří oceňovaní režiséři Jim Sheridan a Semih Kaplanoğlu. Oba získávají Výroční cenu pořadatele festivalu Asociace českých filmových klubů a v pondělí povedou své lekce filmu. 

 

Jim Sheridan

 

Autor filmů jako Moje levá noha, Boxer, In America či Bratři, držitel šesti oscarových nominací a Zlatého medvěda z Berlinale, osobně uvede projekce svých nejslavnějších snímků a bude debatovat s diváky. Na LFŠ budou promítnuty čtyři Sheridanovy filmy, včetně strhujícího debutu Moje levá noha, který odstartoval hvězdnou kariéru nejen režiséra, ale i herce Daniela Day-Lewise, jemuž výkon v roli postiženého chlapce vynesl prvního Oscara. Diváci LFŠ se mohou těšit také na Sheridanova syrová dramata z prostředí irské republikánské armády Ve jménu otce a Boxer (obě opět s Danielem Day-Lewisem) i retrospektivně vyprávěné melodrama Tajný deník s Rooney Maraovou, Ericem Banou a Vanessou Redgraveovou v hlavních rolích.

 

„Jim Sheridan je bezpochyby jedním z nejzásadnějších evropských režisérů posledních dekád. Jeho filmy posbíraly celkem 16 nominací na Oscara a 12 nominací na Zlaté glóby. I přes nesporné mezinárodní úspěchy zůstal Sheridan vždy především irským tvůrcem, bytostně spojeným se svojí zemí a její historií. Svou účastí na LFŠ se zařadí mezi naše nejzářivější a nejinspirativnější hosty v posledních 15 ročnících festivalu,“ řekl programový ředitel Jan Jílek.

 

Semih Kaplanoğlu

 

Semih Kaplanoğlu svým dílem právem patří do pantheonu současných světových artových tvůrců. Důkazem je divácké přijetí jeho filmů i četná ocenění. Patrně nejvýznamnější turecký režisér současnosti proslul především tzv. „Yusufovou trilogií“, jejíž každý díl má na svém kontě řadu festivalových cen včetně berlínského Zlatého medvěda pro film Med. Kaplanoğlu, který je považován za mistra spirituálního realismu, vystudoval film na Univerzitě Dokuz Eylül v Izmiru a po natočení několika krátkých snímků debutoval dramatem Daleko od domova. Je také autorem řady studií a článků o filmu a výtvarném umění.

 

Programové tipy na pondělí 1. 8.

 

Dnes můžete v Hradišti hned několikrát potkat oba hlavní zahraniční hosty festivalu. Už v 10 hodin uvede svůj film Boxer režisér Jim Sheridan, který následně ve 14 hodin přednese v Respekt stanu svou lekci filmu. Večer ještě uvede svůj slavný film Ve jménu otce. O filmu pohovoří i turecký režisér Semih Kaplanoğlu, který v 16:30 v Malém sále Klubu kultury přiblíží svůj jedinečný poeticko-realistický režijní styl, inspirační zdroje i pozici filmu v rámci kultury současného Turecka.

 

V pondělí můžete na Filmovce potkat také herce Ondřeje Vetchého, který večer přebírá Výroční cenu Asociace českých filmových klubů a osobně uvede projekci filmu Tmavomodrý svět. Přijíždí také delegace k filmu Slovo, za který režisérka Beáta Parkanová nedávno získala v Karlových Varech cenu za režii. Film uvedou i oba hlavní herci – Martin Finger (rovněž s cenou z Karlových Varů) a Gabriela Mikulková. Svůj druhý celovečerní film BANGER. představí na večerní projekci režisér Adam Sedlák spolu s Kryštofem Zelenkou a Oliverem Torrem. Svůj film Svatba osobně uvede polský režisér Wojciech Smarzowski. Reportérka Linda Bartošová dnes představí svou knihu Novinářky. Vyzpovídala v ní deset svých kolegyň napříč mediálním prostorem. Během besedy s autorkou se dozvíte vše o vzniku jednotlivých rozhovorů i zajímavosti ze žurnalistické praxe. I letos se na Letní filmové škole v Uherském Hradišti představuje virtuální realita. Přehlídka toho nejzajímavějšího, co se v této oblasti urodilo, má tentokrát podtitul Rytmus. Kurátor Ondřej Moravec vybral projekty zaměřené na hudbu nebo tanec. Milovníci talkshow se můžou těšit na živé vysílání pořadu Radia Wave Čelisti s moderátory Alešem Stuchlým a Vítem Schmarcem. Večer proběhne exhibice Slam poetry. Hudební program zajišťuje večer na Kolejním nádvoří kapela Zrní, v klubu Mír se předvedou DJs Koxoy & Brigitte Noir

 

Více informací a kompletní program naleznete na lfs.cz.

lfs.cz

@letnifilmovaskola na Facebooku, Instagramu, Twitteru.

 

Akreditace: lfs.cz/akreditace
Programové sekce představujeme také rozhovory s dramaturgy: lfs.cz/novinky 

Nejčastější dotazy: lfs.cz/FAQ

 

Pořadatel: Asociace českých filmových klubů, z. s. 

Hlavní partner: město Uherské Hradiště

Finanční podpora: Ministerstvo kultury ČR, Státní fond kinematografie, Creative Europe MEDIA, Zlínský kraj 

 

Generální mediální partner: Česká televize 

Hlavní mediální partneři: Český rozhlas, Respekt, ČTK 

Mediální partneři: Radio 1, Totalfilm, ČSFD, Full Moon, Proti šedi, NaFilmu.cz, A2, 25fps, Heroine, Kinema.sk, Mladý svět, Toxin

 

 

 

Comments

comments

Vyhledat