V ulicích Brna je k vidění výstava Ahoj z HaDivadla!

HaDivadlo Pozitivni Kampan Foto Sviatlana Buyevich
HaDivadlo Pozitivni Kampan Foto Sviatlana Buyevich

Téměř třicet výstavních panelů, které připomínají repertoár výrazné brněnské scény, umístí HaDivadlo v průběhu posledního květnového týdne do nejužšího centra Brna. Návštěvníci výstavy si na krátké trase budou moci prohlédnout fotografie z jednotlivých inscenací HaDivadla. Tvůrci je doplnili o autentické reakce svých diváků. Výstava s názvem Ahoj z HaDivadla! bude v brněnských ulicích k vidění od středy 26. května do úterý 1. června.

 

„Pandemie koronaviru naplnila vizi Heinera Müllera, jenž vybízel divadla na rok zavřít, abychom pochopili jejich hodnotu. Jak dlouho bychom bez divadla ještě vydrželi? Chybíte nám vy, naši diváci, a taky nám chybí samotné inscenace,“ uvádí tvůrci, kteří svou výstavu pojmenovali jednoduše: Ahoj z HaDivadla! Celá městská instalace by podle nich měla být symbolickým pozdravením kolemjdoucím, kteří se s jednotlivými výstavními panely budou setkávat na své cestě brněnskými ulicemi.

Panely expozice vytváří krátkou trasu v okolí divadla a zavedou návštěvníky výstavy nejen přímo do Alfa pasáže, kde HaDivadlo sídlí, ale například i na velká brněnská náměstí. Několik panelů bude k vidění i v bezprostřední blízkosti sídla Centra experimentálního divadla, jehož je HaDivadlo součástí – na Zelném trhu a v Uličce Václava Havla. Úvodní panel expozice, včetně mapky všech míst, kde je výstava umístěna, naleznou návštěvníci přímo před vstupem do HaDivadla – v prostoru Alfa pasáže.

Tímto nevšedním způsobem tak na krátký čas ožije 18 inscenací, které má v současné chvíli studiová scéna na repertoáru. Velkoformátové fotografie jsou doplněny o bezprostřední reakce diváků jednotlivých představení a návštěvníkům výstavy mohou zprostředkovat pocity, na které je možné se v blízké budoucnosti opět těšit. „Dokud není na místě se bez obav setkávat v prostorách našeho podzemního divadla, přinášíme připomínku našich inscenací z divadla do ulic města. Ahoj z HaDivadla – a brzy na viděnou v hledišti-jevišti,“ doplňují divadelníci.

 

Jaké jsou aktuální vyhlídky v činnosti HaDivadla?

HaDivadlo se do plného diváckého provozu ve svých vnitřních prostorách bude vracet postupně. Kolektiv divadla pokračuje v načaté práci jako je remediace rozpracované inscenace Zeď (od 2. dubna do 6. června na zed.hadivadlo.cz, poté všechny kapitoly ke zhlédnutí v archivu), podcast Budoucnost divadla (budoucnost.hadivadlo.cz), výtvarně výrazné knižní vydání textu Naši – Studie rozhovoru o klimatické krizi či autorské profesionální záznamy inscenací – k vidění brzy v právě budované online mediatéce a ve vybraných kinech. První živá událost v podzemí Alfa pasáže se odehraje od 19. do 21. srpna, jde o společný interdisciplinární projekt HaDivadla a platformy Terén s názvem Dům oddechu a kultury. Kolektiv HaDivadla považuje za důležité postupně vstřebat a reflektovat, co jsme v posledních měsících jako celá společnost zažili. V září proběhne série tří představení věnovaných všem, kteří se aktivně podíleli na zdolání pandemie a pomoci postiženým – HaDivadlo děkuje! První nově uvedená inscenace po pandemii bude Moby Dick s premiérou 7. září, poté Zeď 16. října a během listopadu autorská inscenace v režii Jiřího Austerlitze, jejíž zkoušení právě probíhá. HaDivadlo se v tomto čase nadále snaží pozitivně působit díky prezentaci ve veřejném prostoru. Již nyní je možné kupovat vstupenky na září a říjen.

 

 

Ahoj z HaDivadla!

Veřejná městská expozice

  1. května – 1. června 2021

 

Panely výstavy se nacházejí na těchto místech v Brně:

 

Alfa pasáž Brno

Jánská ulice

Poštovská ulice

Malinovského náměstí

Římské náměstí

Zelný trh

Ulička Václava Havla

Dominikánské náměstí

Moravské náměstí

Comments

comments

Vyhledat