Večer s norským podivnem přinese idylu i horor

Vtipný a originální román Je nás pět norského autora Mattiase Faldbakkena v sobě snoubí realistické vyprávění s nadpřirozenými prvky, mytologickými odkazy a mírně hororovou atmosférou. Knize i fenoménu podivna v severské, a především norské literatuře věnuje Skandinávský dům ve spolupráci s Čítárnou HYB4 a nakladatelstvím Kniha Zlín ve středu 15. března literární večer. Během něj si bude moderátorka Jitka Hanušová povídat s překladatelkami Zuzanou Mickovou a Jitkou Jindřiškovou. Debatu doplní čtení ukázek v podání herce Martina Severýna.

Je nás pět je tak trochu jiný venkovský román. Tormod Blystad s manželkou Siv a dětmi Alfem a Helenou vedou víceméně spokojený život na norském venkově. Z Tormoda se po bouřlivém mládí stal spolehlivý manžel a starostlivý otec, který na poněkud jalovém pozemku postavil vlastníma rukama krásný dům. Idylka by mohla být takřka dokonalá. Každé rodině ovšem k úplnosti něco schází. Tormod i děti by rádi, kdyby se rodina rozrostla, ale Siv o dalším těhotenství nechce ani slyšet. A tak k Blystadovým přibude Střela, fena norského losího psa, která prázdné místo zacelí. Když ale jednoho dne beze stopy zmizí, Tormod je zdrcený a hledá útočiště ve své dílně. V hnětacím robotu smísí úrodný červený jíl s umělým hnojivem, a tím probudí k životu síly, jejichž působení bude mít nedozírné následky. Příběh přináší nejen napínavé čtení, ale především nevšední baladu o boji s démony v každém z nás.

Mattias Faldbakken (1973) je úspěšný konceptuální umělec a spisovatel. Na literárním poli vzbudil pozornost sarkastickou trilogií Skandinávská mizantropie (2001–2008) vydanou pod pseudonymem Abo Rasul a moderní verzí Ibsenova Domečku pro panenky (2006). Mezi přední norské autory se zařadil útlými romány Restaurant The Hills (2017) a Je nás pět (2019). Posledně jmenovaný získal Cenu kritiků, Cenu posluchačů kulturního kanálu norského rozhlasu a zastupoval Norsko v nominacích na Cenu Severské rady za literaturu 2020. Nejnovější Faldbakkenova kniha Nedochůdče je nominována na Bragiho cenu, Cenu norských knihkupců a Cenu kritiků.

Faldbakken ve své tvorbě propojuje reálný a fantaskní svět a jeho styl vyniká také hrou s jazykem. Ačkoli podivno ze sousední země, Finska, už se jako literární žánr etablovalo, v Norsku tento styl psaní není úplně běžný. I o tomto srovnání budou hosté literárního večera diskutovat.

Idyla versus horor: večer s norským podivnem

15. března 2023 v 19.00

Čítárna, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha 1

www.skandinavskydum.cz 

Vstup volný.

 

Literární večery v dramaturgii redakce revue Prostor v Čítárně HYB4 jsou realizovány s finanční podporou hl. m. Prahy, Ministerstva kultury ČR a Státního fondu kultury ČR. Akci pořádá Skandinávský dům.

 

 

Comments

comments

Vyhledat