Vědkyně, která vyvinula vlastní kosmetiku: Bylo pro mě důležité všechno měřit

foto Codex
foto Codex

  

Barbara Paldus je vědkyně par excellence. Dlouho se pohybovala ve světech biotechnologie a spektroskopie, které obohatila o řadu významných patentů. Posledních pár let se věnuje kosmetice pod značkou Codex Beauty Labs – zkoumá rostliny z celého světa a hledá nové cesty, jak ve spolupráci s přírodou vytvořit doopravdy funkční a udržitelnou péči o pleť. Rozhodli jsem se jí na pár věcí zeptat – česky. Sice se narodila a doteď žije za oceánem, ale po rodičích je Barbara Češka. 

Jak se dívá na kosmetiku vědkyně s doktorátem z elektrotechniky ze Stanfordu a s dlouholetými zkušenostmi v dalších oborech? 

Když jsem se začala o kosmetiku víc zajímat, překvapilo mě, jak spousta značek něco slibuje, vypráví poutavé příběhy, ale nemá to podložené reálnými daty. A pokud má, nechce je – nevím proč – sdílet. Na jedné straně stály velké společnosti, které se mnou jako se zákazníkem neměly sebemenší zájem otevřeně mluvit. Překvapuje mě, že ještě dnes, v roce 2021, používají i v drahých produktech ty nejlevnější ingredience, často na bázi ropy, a i ke spoustě dalších věcí přistupují velmi laxně. Na druhé straně byly malé organické značky, sice čisté, etické, dělané od srdce, ale jejich produkty nefungovaly, chyběly jim odborné postupy a věda. Nenašla jsem žádnou kosmetiku, kde by za mě bylo všechno “správně”. Tak jsem se rozhodla, že takovou vytvořím a snad inspiruju svojí cestou i ostatní. 

Co všechno tedy musí být správně? 

Vybíráte-li si krém, chcete, aby účinně řešil váš problém, třeba aby hydratoval, že? V první řadě tedy musí opravdu dělat to, co o sobě říká. Abyste tomu mohli věřit a nekupovali něco naslepo, měli byste mít k dispozici transparentní data z moderních klinických studií. Proto pro mě bylo od začátku důležité všechno měřit a kvantifikovat. Pak je podle mě důležitá chuť neustále zkoumat a inovovat – toužila jsem například po konzervačních látkách na rostlinné bázi, které by nejen zajistily bezpečnost produktu, ale zároveň pečovaly o pleť, a povedlo se nám takový systém vyvinout. Správné je to, co řeší zdraví lidí i planety bez kompromisů, od výběru ingrediencí, přes výrobu, až třeba po obaly. 

Jaký byl proces vývoje vaší kosmetiky? 

Na začátku jsem dala dohromady tým expertů z různých vědeckých disciplín – biotechnologie, genetiky, biologie rostlin, etnobotaniky, dermatologie, výroby, farmaceutické kvality, kosmetické chemie a vědy o životním prostředí. Věděla jsem, že chci vycházet z bylinných tradic různých kultur, poctivě zkoumat, které z těch rostlin skutečně fungují, jak přesně ovlivňují buňky lidské kůže, a pak z nich vytvářet nové formulace. Rozhodli jsme se, že s první řadou se zaměříme na hydrataci, a vydali se na misi do Irska, kde je úžasná flora, čisté prostředí a bylinná medicína se tam přenáší z generace na generaci už od dob Keltů. Řada Bia obsahuje například měsíček, slaměnku, kostival, violku a další rostliny, které jsme s odborníky definovali jako pro hydrataci nejvhodnější. Účinnost výsledných produktů ovšem ovlivňuje i způsob extrakce, synergie ingrediencí a biotechnologické procesy. 

Vaše druhá, nová řada obsahuje rostliny z Chile. Co jste objevili tam? 

Řada Antu je zaměřená na ochranu a obnovu kožní bariéry, podporu kožního mikrobiomu a snížení zánětu pleti. Vytváří optimální podmínky pro to, aby se pleť sama uzdravovala, dostala do optimální kondice, což poznáte i podle toho, že získá hladkou strukturu, je sjednocená a zářivá. V tomto případě nám dávalo smysl vydat se právě to chilského deštného pralesa. Patagonské rostliny matico, maqui a murtilla tradičně používají domorodí indiáni k léčbě zánětlivých stavů a naše výzkumy jejich účinky potvrdily. Tyto rostliny obsahují silné antioxidanty, jako jsou flavonoidy zklidňující podrážděnou pokožku a polyfenoly s vysokým obsahem antokyanů, které dokážou bránit poškození buněk. Do synergických formulací jsme přidali ještě hydrolyzovanou kyselinou hyaluronovou a další rostlinné a ovocné extrakty z Jižní Ameriky, které jsou známé svými imunostimulačními a analgetickými vlastnostmi. 

Jak v tomto kontextu řešíte udržitelnost? 

Rostliny jsou obnovitelným zdrojem, je ovšem důležité k nim přistupovat s kvalitními vědomostmi a s respektem. Ingredience získáváme od ověřených eko-pěstitelů nebo z volné přírody ve spolupráci s experty a s původními obyvateli, kteří toho o sběru ve svém domově vědí nejvíc. Taky pracujeme s kmenovými buňkami rostlin v laboratořích. Jejich biotechnologická produkce je budoucnost, protože jsou koncentrované, není potřeba jich z přirozeného prostředí brát tolik a celý ten proces má velmi nízkou uhlíkovou stopu. Na rostlinách stojí i naše obaly – jsou vyrobené z cukrové třtiny, která má úžasnou schopnost zachytávat CO2 z atmosféry. Jejím pěstováním momentálně snižujeme uhlíkovou stopu o 80 % a bude to ještě lepší.

Ty vaše obaly jsou vůbec zajímavé – designové, s airless pumpičkami a ekologické. Je na nich vidět, že jste se předtím pohybovala ve světech, kde musí být dotažené fakt všechno.

Pro mě je důležité, aby to fungovalo komplexně. Na co by byl i ten nejlepší obsah, kdyby byl se do něj sahalo rukou, nebo by do něj pronikal vzduch a tím by se obsah znehodnocoval. Vůči lidem, kteří si za produkt zaplatili, by to nebylo fér. Proto jsme zvolili airless pumpičky, vyrobené ze stejného materiálu jako tuby, takže jsou plně recyklovatelné. Jednak zajišťují bezpečnost a dlouhodobou kvalitu produktu, jednak jsou to perfektní dávkovače, které zamezují zbytečnému plýtvání. Střídmost je ostatně další hodnota, kterou prosazuju. 

V Čechách už o vaší kosmetice nadšeně mluví na sociálních sítích třeba Terezie Kovalová, Emma Smetana a Petra Nesvačilová. Co Codex Beauty a světové celebrity? 

Codex Beauty si oblíbila například Steph Shep, což je známá americká eko influencerka. Dřív pracovala jako COO pro Kim Kardashian, se kterou jsou i nadále kamarádky. Naše produkty se tak dostaly ke Kim a – byla nadšená. Mě ale těší každá zpětná vazba, je jedno, kolik má kdo followerů. Dělá mi radost, když lidi pochopí, o čem cesta Codex Beauty je, když zjistí, že doopravdy funguje a jejich pleť se díky ní uzdravuje. 

www.codexbeauty.com 

V ČR prodává www.greenwave.cz 

 

Comments

comments

Vyhledat