Venerologická poradna: chlamydie a syfilis

Photo by Todd Diemer on Unsplash
Photo by Todd Diemer on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

 

Otázka:

Dobrý den pane doktore.
Chtěl by jsem se zeptat na spolehlivost testů na RRR a TPPT. Testy byly provedeny osm let po rizikove situaci. Nedávno jsem se totiž dozvěděl, že slečna skončila na infekčním oddělení se syfilis ,ale nevím jestli se nenakazila třeba až po tom co jsem s ní měl rizikové chování. Oba testy negativní .děkuji za odpověď.

 

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,
spolehlivost testů RRR a TPPT a TPHA je na velmi vysoké úrovni, navíc inkubační doba u syfilis jsou tři měsíce, takže osm let od rizika znamená, že negativita testů znamená, že jste se v žádném případě nemohl od slečny nakazit.

 

 

Otázka:

Dobrý den,
Byla jsem u obvodního lékaře ohledně mých potíží, Měla sem pozitivní chlamydie z moči. Dr. mi napsala antibiotika pro mě i pro partnera. Po pár měsících jsem šla na kontrolní stěry, ale už na urologii tam mi chlamydie nenašli ale byli pozitivní ureaplasma. napsala mi pro mě a přítele azitrox. Já jediné co mám za potíže je bílý nezapáchavý výtok. Trochu mi to vadí ohledně kalhotek… a sex. života. Přítel ale nevydržel čekání na na údajné chlamydie si nechal napsat atb., že se chce pro kontrolu přeléčit. Napsali mu amoksiklv. (byli jsme rozhádání proto si to začal řešit po svém, prý mu Dr. řekla, že se to pohlavně nepřenáší, že to je bakterie pouze močového ústrojí) Já ale po týdnu měla výsledky ohledně jen ureaplasmy. Přeléčí se to těmi atb. přítele? Když si ale nechal atb napsat na úplně jiný druh nemoci? A je potřeba se léčit? Děkuji moc za vyjádření a pomoc.

 

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,
dle toho, co mě píšete si myslím, že by se zcela jistě měl Váš partner nechat vyšetřit ve specializované venerologické ambulanci na chlamýdie, Amoksiklav není právě ideální antibiotikum na léčbu chlamýdiové infekce, pro Vás bych měl radu. Aby jste si ještě u gynekologa dořešila nález mykoplasmatové infekce, nechat provést kontrolní vyšetření. Dokud nebudete oba v pořádku, nemějte spolu sex ani s kondomem.

 

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat