Venerologická poradna: chlamydie, syfilis

Photo by Biel Morro on Unsplash
Photo by Biel Morro on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den pane doktore. Náhodně mi v krvi zjistili přítomnost chlamydii trachomatis (pozitivní IgA a IgG), IgM je negativní. Šla jsem za svým gynekologem, který mi udělal stery a PCR test a jsem negativní. Nevím teď co s tím. Samozřejmě s nikým teď pohlavní styk nemám. A ještě prosím dotaz.. Mohla bych teda infekční být? A co líbání? Mohla bych někoho nakazit libanim?

Odpověď:

 Dobrý den mladá paní, pozitivní IgG a IgA antichlamýdiové protilátky ukazují povětšinou jen na prodělanou chlamýdiovou infekci a ne na současnou infekci, pokud jste navíc měla PCR test na DNA chlamydia trachomatis negativní, tak můžete být v klidu, určitě infekční nejste a tuto nemoc nemáte. Takže z toho vyplývá, že pohlavní styk s nerizikovou osobou můžete mít a líbat se samozřejmě můžete také….

 

Otázka:

Dobry den,

na vnejsim pysku mam neco jako pihu, nevim, zda je to piha nebo genitalni bradavice. Na konecniku mam to same a jeste nejaky vyrustek. Problemy nemam, jen pri castejsim utirani konecniku z vyrustku je na toalenim papiru trošku krve. Bezne nic neboli ani nesvedi. Prikladam fotografie.

Prosim o informace, o co se jedna.

Dekuji

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,
z obrázků bohužel nelze přesně poznat zda se jedná jen o pigmentaci nebo i o nějakou patologickou záležitost. Bude ideální, když se dostavíte na spádovou venerologickou ambulanci, kde se o Vás zcela jistě dobře postarají

 

Otázka:

Dobrý den.
Našel jsem Vaší stránku na internetu a měl bych jeden dotaz ohledně pohlavní nemoci – syfilidy.
Měl jsem přítele, který se nakazil syfilidou. Byl hospitalizován a i úspěšně vyléčen. Podle něho jsem ho mohl nakazit jen já (s nikým jiným nebyl, prý). Podstoupil jsem vyšetření a nemoc se u mě neprokázala. Ale také jsem dva týdny před tím dobral antibiotika proti angíně (2 druhy). Proto bych se chtěl zeptat, jestli to nemohlo způsobit falešně negativní výsledek. Nic méně, jsem po dvou měsících šel na testy znova a stejně se nic neprokázalo. Takže buď jsem to prodělal a antibiotika způsobily falešně negativní výsledek, anebo jsem to neprodělal. Proto moje druhá otázka zní – dají se zjistit z odběrů krve protilátky? Popřípadě, kde se tohle provádí.
Děkuji moc za odpověď.

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,
vyšetření u možných kontaktů nebo i podezřelého zdroje od nemocného syfilis se vyšetřují v měsíčních intervalech od posledního rizikového sexuálního kontaktu až do uplynutí 3 měsíců od tohoto rizika. Pokud ani po třech měsících se protilátky neprokáží ve specifických testech na syfilis, tak prostě jstetouto nemocí se nenakazil. Podávané antibiotika na anginu by neměly vést k falešné negativitě testů, jen pokud jste je bral v době nákazy, tak mohli zabránit nákaze touto infekcí.

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat