Venerologická poradna: kapavka a chlamýdie

Photo by Noah Silliman on Unsplash
Photo by Noah Silliman on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den,
měla bych na Vás otázky ohledně kontrolního vyšetření na dané pohlavní nemoci, které jsou uvedeny v předmětu tohoto e-mailu.

Otázky ohledně kapavky:
Pokud žena vyjde na povinných testech na kapavku 3x negativní za sebou, po jak dlouhé době musí jít na kontrolní vyšetření?

Může pacient chtít kontrolní vyšetření dříve než požaduje lékař (např. Za 14 dnů, popřípadě jaká je nejkratší doba?), aby měl kontrolní vyšetření již za sebou a nemusel se zbytečně stresovat?

Jak prosím probíhá vlastně již poslední kontrolní vyšetření u ženy (stěry nebo odběr krve nebo jiné)?

Může pacientka dostat pokutu, pokud neproběhne jedno ze tří vyšetření během menstruace (popřípadě může toto odmítnout)? Dále mě k tomuto napadá, proč by ženy měly podstoupit jeden stěr během menstruace? K čemu je to dobré? Nemůže krev ovlivnit výsledky stěrů?

Jak velká je pravděpodobnost nakažení infekcí z WC nebo mokrých ručníků?

Otázky ohledně chlamydie:
U této nemoci jsem se dočetla, že se na kontrolní vyšetření chodívá kolem 6 týdnů, ale doporučuji se 2 měsíce. Může pacient požadovat přímo dobu 6 týnů nebo dříve?

Jaká je prosím nejkratší doba pro kontrolní vyšetření?

Jak prosím probíhá závěrečná kontrola této nemoci?

Jak velká je pravděpodobnost zaměnění této nemoci za kvasinkovou infekci?

Je možnost alternativního vyšetření například jen pouze z krve namísto stěrů nebo pouze stěry z krku alespoň u jedné z nemoci?

Může být léčba obou nemocí rychlejší, ale zároveň účinná?

Může být pacient trestně stíhaný, když bude požadovat rychlejší kontrolní vyšetření rychlejší ukončení celé léčby?

 

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,
budu se snažit zodpovědět srozumitelně celou záplavu Vašich otázek, které vydají na téměř kompletní poučení, které by měl jinak dát ošetřující venerolog.
Takže popořadě: začneme tou společensky závažnější chorobou, která se díky časté rezistenci i obtížněji léčí a sice kapavkou:
Kapavka
1.pokud partnerka jako kontakt od pozitivního partnera vyjde 3x po týdnu v testech negativní a je zohledněna inkubační doba – t-j. minimálně 14dní od posledního rizikového sexu a v těch 14dnech partnerka nebrala atb, tak se již dále nevyšetřuje. Musí se zohlednit typ sexu, t.j.- při orálním či análním sexu provést i výtěr z krku či konečníku.
2. kontrolní vyšetření po léčbě kapavky musí být v týdenních intervalech, nelze jinak.
3.poslední vyšetření po léčbě kapavky obsahuje vyšetření krve na detekci protilátek na HIV a syfilis tři měsíce od zjištění diagnozy kapavky, neboť se musí plně vyloučit současná nákaza HIV a syfilis, a tyto nemoci mají inkubační dobu tři měsíce.
4.vyšetření při menses je více objektivní, krví se vyplaví a zachytí všechny bakterie včetně gonokoků (původci kapavky),odmítnout to samozřejmě můžete, není to trestné, je to na domluvě s ošetřujícím venerologem.
5. pravděpodobnost nákazy kapavky z WC nebo z ručníků je prakticky nulová, vzhledem k výrazné citlivosti gonokoka na teplo, světlo ..to, že to chytím tímto způsobem je je to argument pro nevěrné manželky…
Tak a teď urogenitální chlamýdie…
1. kontrolní vyšetření PCR chlamydia trachomatis může být již po 4 týdnech od léčby, dříve se nedoporučuje pro možnost falešné pozitivity s detekci mrtvých DNA v testu PCR
2. viz odpověď výše
3. kontrolní vyšetření metodou PCR z lokalit které byly před léčbou pozitivní.- endocervix, uretra, krk , konečník ….
4. zaměnění za mykotickou infekci při vyšetření metodou PCR není možné.
5. proč bych se vyšetřil jenom z části, když se muže stát, že alternativní vyšetření neodhalí skryté onemocnění- navíc vyšetření antichlamýdiových protilátek jen jen nepřímý průkaz , neukáže na akutní onemocnění.
6. Kapavka i chlamýdie se mohou léčit spolu -při dodržení léčebného schématu dvojkombinace antibiotik je možno vyléčit na ráz
7. Trestné to není, ale nemá to význam, pokud je pacient rozumný, tak pochopí proč mají kontroly v uvedené termíny smysl.
Tak doufám, že tato obšírná odpověď Vám udělala radost.

 

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Pokud máte také otázku, zašlete ji na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat