Venerologická poradna: kapavka, mykóza

Photo by Altınay Dinç on Unsplash
Photo by Altınay Dinç on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

Otázka:

Dobrý den,
před 23 dny jsem měl rizikový orální styk (pasivní) a to po dobu cce 5 vteřin. Jinak se jednalo jen o ruční masáž.
Mám dotaz zda je možné aby se kapavka objevila až po takto dlouhé době? Všude se dočítám že se příznaky projevý po 2-6 dnech, max. 14 dnech. Ale mohla by v případě takto krátkého styku být inkubační doba delší?
jde o to že 20tý den od styku jsem měl při stolici samovolný výron menšího množství semene (alespoň to vypadalo jako semeno), přičítal jsem to tomu že jsem byl cca 10 dní bez sexu a při defekaci došlo k podráždění prostaty. od té doby (3 dny) žadný další „výtok“ nepozoruji, přesto ale propadám panickému strachu že by se mohlo jednat o nějakou nemoc – v noci nesím, brní mě ruce, nohy, jazyk, přelévá mě studený pot, buší mi srdce, mám úzkosti … Je mi jasné že spolihlivě odpovědět může pouze test, přesto by mě asi uklidnilo pokud by byla pravda že kapavka takto dlouhou inkubační dobu nemá, a že „výtok by nebyl pouze jednorázový ale docházelo by k němu častěji (frekvenci sem se nikde nedočetl) …

Děkuji

Odpověď:

 Dobrý den mladý pane,
myslím, že Vás svojí odpovědí uklidním. Kapavka má opravdu inkubační dobu maximálně 12 až 14dní a dle Vašeho popisu si myslím, že se jedná opravdu o výron prostatického sekretu, který souvisel s podrážděním prostaty a né projevu pohlavní nemoci. Toto se stavá, není to nic neobvyklého. Přesto pro Vás bude pro jistotu vhodné,dostavit se na vyšetření do spádové venerologické ambulance k provedení nejen vyšetření kapavky, ale i raději chlamýdiové urogenitální infekce. Ideální být nevymočen nebo se sterilní zkumavkou naplněnou prvním proudem ranní moči.

 

Otázka:

Dobrý den pane doktore, v pátek jsem jela autobusem a musela jsem jít v autobuse na malou. Bohužel autobus houpnul a já se dotkla WC stehny a pak i moje spodní prádlo. Bohužel jsem se pak neměla možnost osprchovat a byla v tom celý den. 2 dny potom mě začalo svědit a pálit přirození. Dnes tedy 4 dny potom mi byla diagnostikována mykóza. Na WC přede mnou cca 5 minut byla jedna slečna. Je možné že bych se nakazila na WC kapavkou nebo syfilis? Je možné, že by to takhle v začátku lékař nepoznal? Ještě podotknu, že nemám dělohu, ani děložní čípek. Děkuji

Odpověď:

 Dobrý den mladá paní,
chci Vás nejdříve uklidnit. Ze záchodového prkénka nelze chytit pohlavní chorobu, to je prostě vzhledem k fyzikálním a chemickým vlastnostem kmenů pohlavních nemocí prostě nemožné. Mykózu pochvy si můžete způsobit spíš nevhodný spodním prádlem, které je neprodyšné nebo sezením delší dobu na kožené sedačce autobusu, která nesaje pot. Takže se opravdu nebojte nákazy, to že jste po hysterektomii v tom nehraje roli.

 

 

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. 

Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat