Venerologická poradna: trichomoniáza a syfilis

Photo by Andre Benz on Unsplash
Photo by Andre Benz on Unsplash

Venerolog MUDr. Procházka odpovídá na další dotazy našich čtenářů v naší anonymní venerologické poradně.

 

Otázka:

Dobrý den , chtěla jsem se zeptat zda je možné že že by se muž nenakazil při sexu s ženou pozitivní na trichomoniázu a mycoplasmu, výsleky vyšly negativní, sex s mužem proběhl několikrát a bez ochrany a mě vyšly výsledky pozitivní, může se jednat o chybu v laboratoři a měl by dát vzorek znovu ?

 

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,
no, opravdu Váš partner může být negativní i přes sex s někým, kdo měl trichomoniázu či mycoplazmu. A nejedná se vůbec o chybu v laboratoři. Trichomoniázu totiž partner většinou vzhledem ke kyselému pH své moči vůbec nechytí, dochází k inhibici této protozoární infekce dříve než se uchytí v organismu a a mykoplazmatová infekce, pokud je v pochvě či moči ženy přítomná v malé koncentraci není pro většinu mužů infekční, takže nález této infekce u ženy ještě neznamená nebezpečí pro partnery.

 

Otázka:

Dobry den.. Nasiel som na nete vase odpovede. Dá sa vyliecit sifilis mesiac od nákazy.. Oral a bozkavanie bez sexu… Spravil sa mi ulcus.. Dostal som 2 x pendepon 3 milióny… Ambulantne… Myslite ze to staci.. Nebolo by lepsie hospitalizácia… Za aky cas sa vyplavi ipgm a ipgg…. Dvakrát mi vyslo ze falosne pozitivne… Zasilam prílohu..

 

Odpověď:

Dobrý den mladý pane,
píšete mě ve výkřicích.. odpovím tedy stejnou mincí…syfilis se léčí dle doporučení WHO (mezinárodní zdravotnická organizace) podle stadia onemocnění .. u Vás nejspíše I. stadium….léčba Pendeponem ne úplně dostačující…byla by lepší hospitalizace… léčba Penicilínem na týden….o výsledcích testů bych nepochyboval….vymizení protilátek ve třídě IgM po adekvátní léčbě, protilátky ve třídě IgG doživotně .

 

Otázka:

Dobrý den , byla u mě zjištěna trichomiáza , jsem už na konci léčby antibiotikami, manžel nemá žádné příznaky – je možné aby on se ode mě nenakazil ? Chtěl by jít rád první na test aby neužíval silné antibiotika ode mě udělá mu ho praktický lékař ? Ještě jsem se chtěla zeptat je možné že se toto onemocnění přenáší i společnou koupelí ve společné chemicky neošetřené vodě ? Nebo je to spíše nepravděpodobné..děkuji za odpovědi

 

Odpověď:

Dobrý den mladá paní,
trichomonádové onemocnění se léčí léky na protozoární infekci, které u mužů většinou bývá bezpříznakové. Partneři většinou ani tuto infekci od nemocných žen nechytí, neboť jim v tom brání kyselé pH moči. V každém případě vyšetření u mužů provádí pouze urolog nebo specializovaný venerolog. Přenos koupelí je stejně málo pravděpodobný jako přenos sexuálním stykem

MUDr. Přemysl Procházka odpovídá na vaše dotazy průběžně. Otázky zasílejte na: protisedi@protisedi.cz – vždy s předmětem PORADNA VENEROLOGIE. Neuvádějte žádné osobní údaje(!), nejlepší je anonymní e-mail.

Comments

comments

Vyhledat