Více než 80 % Čechů pravidelně ztrácí věci. Mezi kuriózními ztrátami jsou protézy i povolení k pálení slivovice

Každá ztráta je nepříjemná, a ke všemu může vyjít i draho. Během roku ztratí víc než polovina Čechů v průměru do dvou věcí, dalších 20 % pozbude každoročně až 10 předmětů. Přes 60 % ztraceného se pohybuje v řádu stovek až tisíců korun. Vyplývá to z průzkumu společnosti Samsung na vzorku 1100 lidí starších 15 let. Ta nedávno představila jednoduché řešení v podobě unikátního lokalizačního přívěsku Galaxy SmartTag, který umožňuje věci zase nalézt, ať se nacházejí kdekoliv.

Nejčastěji Češi ztrácejí části oděvu.

 

O jaké předměty Češi nejčastěji přicházejí?

Nejčastěji Češi ztrácejí části oděvu, jako jsou šály, rukavice, čepice, nebo dokonce bundy (58,2 %). Na druhém místě se umístily deštník (26,7 %) a klíče (26 %) následované telefonem (11,9 %) a peněženkou (9,5 %). Češi často ztrácejí také brýle nebo sluchátka, ale třeba i důležité dokumenty. „Ztráta těchto předmětů znamená nejen finanční újmu, ale mnohdy i časovou, obzvlášť jedná-li se o ztrátu peněženky s doklady,“ komentuje průzkum Tomáš Balík, ředitel mobilní divize českého a slovenského Samsungu. „V některých případech lidi netrápí ani čas či peníze, ale emocionální vazba ke ztracenému objektu, jako v případě ztracených domácích mazlíčků.“

 

Finanční škoda i v řádu desetitisíců

Ročně přijde téměř polovina Čechů (48,1 %) v důsledku ztráty různých předmětů o stovky korun. Škoda se ale může vyšplhat až na desítky tisíc (15,4 % Čechů), pokud se jedná o drahé brýle nebo i mobilní telefon. Nejčastějším místem, kde lidé nemůžou své věci najít, jsou domov nebo pak venkovní blíže nespecifikované prostředí následované prostředky hromadné dopravy. Průzkum neukázal zásadní rozdíly mezi pohlavími, ženy a muži jsou na tom tedy stejně. 

 

Kontaktní čočky, vysvědčení i dítě

Na otázku Co nejneobvyklejšího jste kdy ztratili odpovídali Češi opravdu různorodě. V oblasti šperků a cenností je často ztráceným předmětem snubní prsten, ale mizí taky náušnice nebo hodinky. Pokud jde o jiné cennosti, lidé ztrácejí také hodnotné mince nebo rovnou samotné peníze. Objevovaly se také časté odpovědi v oblasti dokumentů – klasická je ztráta občanského či řidičského průkazu, ale také vysvědčení, ztratilo se i povolení k pálení slivovice. „Rovněž zdánlivě nehodnotné věci však mohou pro člověka znamenat hodně, například ztráta sběratelských kartiček, ať už jde o pokémony nebo hokejisty,“ poznamenává Tomáš Balík a dodává: „Mezi zajímavé ztráty, které Češi uvádějí, ale patří také kuriozity jako blíže nespecifikovaná protéza a kontaktní čočky.“ Při cestování pak Češi ztrácejí zavazadla, ale i rodinné příslušníky, ať už je to dítě nebo manželka. Do současné doby neodmyslitelně zapadá i častá ztráta roušky.  

 

Řešení v podobě chytrého geolokátoru

Chytré přívěsky Galaxy SmartTag a Galaxy SmartTag+ od Samsungu pomůžou vaše věci najít. Má kompaktní rozměry 40,9 x 40,9 x 9,9 mm a váží pouhých 14 g (39 x 39 x 9,8 mm a 13 g v případě SmartTag). Je tedy jednoduché připnout ho na věci různých velikostí od klíčů přes peněženku až po kabelku či jízdní kolo. Galaxy SmartTag+ je navíc vybaven technologií UWB (ultra-wideband), která umožní přesnější lokalizaci a také využívá technologii rozšířené reality (AR). Funkce AR Finder přivede uživatele k hledanému předmětu pomocí fotoaparátu a systému rozšířené reality na displeji mobilního telefonu. Oba přívěsky mají reproduktor a ztracený předmět můžete hledat i pomocí zvuku.

 

Přívěsky jsou vodě i prachu odolné (IP53) a dosah spojení Bluetooth činí až 120 m. Při propojení se službou SmartThings Find můžete pomocí přívěsku vyhledávat telefon nebo sdílet polohu přívěsku s ostatními. Pomocí Galaxy SmartTag a SmartTag+ lze mít přehled i o aktuální poloze dalších členů domácnosti nebo domácích mazlíčků. „Ztracený přívěsek je možné detekovat i jinými mobilními zařízeními, která anonymně odešlou data s aktuální polohou ztraceného zařízení do cloudu SmartThings a ta se následně zobrazí majiteli SmartTagu,“ doplňuje Tomáš Balík. „Přívěsky můžou sloužit také k ovládání chytré domácnosti a ke spouštění automatizací. Majitel přívěsku například může zmáčknutím či podržením tlačítka v domě rozsvítit světla ještě něž do něj vstoupí.“ 

Maloobchodní doporučená cena přívěsku Galaxy SmartTag je 899 Kč a v případě Galaxy SmartTag+ je 1099 Kč.

 

Comments

comments

Vyhledat