Video: Banksy a jeho akce v Benátkách

Podobná výletní loď. Ilustrační foto: Sarah Loetscher via Pixabay
Podobná výletní loď. Ilustrační foto: Sarah Loetscher via Pixabay

Jedinečný Banksy opět centrem pozornosti.
V průběhu Bienále v Benátkách (kam ho nepozvali) se ve městě objevil záhadný “pouliční umělec”, který zde rozbalil stánek podobný těm, u kterých koupíte kýčovité suvenýry.

Tohle byly ale trochu jiné obrázky: Na stánku s cedulkou Venice in Oil se objevila soustava devíti maleb zobrazujících poté, co je umělec sestaví do patřičnho tvaru, obludně velkou výletní loď vplouvající do Benátek a v podstatě je celé blokující.

Nepozvali ho, tak se “pozval” sám.
Výletní lodě nejsou u místních příliš oblíbené a Banksy tak zřejmě popisuje jak enviromentální hledisko (proto “oil”), tak se staví proti. Minutové video z akce se objevilo 22. května na Banksyho youtube a instagramu. Na insta je u něj navíc komentář: “Setting out my stall at the Venice Biennale. Despite being the largest and most prestigious art event in the world, for some reason I’ve never been invited,” česky tedy přibližně “Rozbaluju stánek na Benátském Biennale. I když je to největší a nejprestižnější umělecká událost světa, z nějakého důvodu mě na ni nikdy nepozvali.”

V závěru je umělec slušně, ale důrazně vykázán z ísta prodeje, neboť nemá patřičné povolení. Sledujeme, jak smutně odchází, a vidíme jednu takovou velikou výletní loď…

Reportáž z Biennale od studentky umění jsme přinesli před několika dny zde:

 

Comments

comments

Vyhledat