Vinyla hledá talentované hudební publicisty*ky a elektronické producenty*ky

Vítězní producenti 2021: Johannes Tröstl Tröstler a Pavla Bastlova / Foto Libor Galia
Vítězní producenti 2021: Johannes Tröstl Tröstler a Pavla Bastlova / Foto Libor Galia

Dvě výzvy vyhlásili organizátoři hudebních cen Vinyla. Už potřetí se o Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku mohou ucházet hudební publicisty*ky. Společně s Bastl Instruments pak Vinyla znovu vyhlašuje také open call Bastl Electronic Track zaměřený na podporu talentů elektronické hudební scény. Uzávěrka obou výzev je 31. ledna 2023.

Ocenění pro hudební novináře*ky doplňuje stávající kategorie Deska roku, Objev roku a Počin roku. Cílem je podpořit hudební publicistiku. Přihlášené práce mohou mít podobu textů, podcastů či jiných audiovizuálních forem „Kulturní publicistika to obecně v médiích nemá jednoduché, proto chceme alespoň trochu autory*ky motivovat a veřejnosti ukázat, koho se vyplatí sledovat. Porota každoročně vybírá zhruba z desítky přihlášených a do nejužšího výběru se zpravidla dostávají práce, které o hudbě uvažují v širším společenského kontextu,“ říká jeden z koordinátorů Vinyly Tomáš Grombíř. Loni Cenu Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku získala redaktorka časopisu Full Moon Maria Pyatkina, předloni Aneta Martínková a Radim Lisa. 

Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments a cílí na (začínající) producenty*tky. Přihlásit se můžou formou nahrávky / tracku v maximální délce 10 minut. Nejzajímavější nahrávku pak vybere pětičlenná odborná komise. „Dvěma vybraným účastníkům výzvy opět poskytneme mentorskou a technickou podporu k vytvoření autorského EP, zapůjčíme naše hudební nástroje, pomůžeme je propagovat a zprostředkujeme jim vystupování na našich i partnerských akcích, dodává Viktor Piorecký ze společnosti Bastl Instruments. Každoročním cílem tohoto projektu je vyprodukovat dvě původní nahrávky, kterým Vinyla a Bastl Instruments zajistí další propagaci a podporu v rámci svých akcí nebo prostřednictvím akcí partnerských organizací. Loni porota jako výherce vybrala Johannese Tröstlera (DJ Bingo) a Pavlu Bastlovou (Tokyo Drift).

Nominace na hudební ceny Vinyla budou ohlášeny tradičně v první polovině prosince. Aktuálně stále ještě probíhá Průběžný festival Vinyla, který letos kromě Prahy a Brna vyrazil také do regionů, Pardubic, Boskovic, Znojma, Ústí nad Labem a Veselí nad Moravou. Klíčovou podzimní událostí Vinyly je workshop věnovaný podcastům, který 27. listopadu v Pracovně na pražském Žižkově povedou zkušený hudebník, grafik a sound designer Martin Hůla (Bonus, Martin Tvrdý), hudební/podcastový dramaturg a moderátor Radia Wave Aleš Stuchlý a Anna Vošalíková, která má v Českém rozhlasu na starost obsahové inovace pro audioportál mujRozhlas. Volná místa na tomto workshopu stále ještě jsou, přihlášky lze posílat na e-mail tomas@vinyla.cz. Workshop je zdarma.

Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2023. Slavnostní večer spojený s předáváním všech ocenění Vinyly proběhne 22. února v pražském Lucerna Music Baru. 

Podmínky a pravidla Ceny Jany „Apačky“ Grygarové

 • Ocenění je určeno autorům*kám do 30 let.·    
 • Laureáta*ku vybírá odborná porota na základě společné debaty.
 • Porota přihlíží k celkové dosavadní publicistické práci.
 • Autoři*ky se přihlašují portfoliem svých prací (minimálně 3) a stručným profesním (publikačním) životopisem.·    
 • Příspěvky mohou mít podobu textů, podcastů či jiných audiovizuálních forem.   
 • Příspěvky musí mít vztah hudbě či k hudební scéně (od recenze až po kontextuální publicistiku), ale nemusí být o tuzemské scéně.
 • Podklady zašlete na adresu tomas@vinyla.cz do 31. 1. 2023.    
 • Více informací najdete na vinyla.cz.

Podmínky a pravidla Bastl Electronic Track

 • Open call je určen pro producenty*ky do 30 let. 
 • Laureáta*ku vybírá odborná porota na základě společné debaty. 
 • Porota klade důraz na originalitu, inovativní práci se zvukem a přihlíží k širšímu hudebnímu a kulturnímu kontextu nahrávky.
 • Autoři*ky se přihlašují jedním trackem v maximálním rozsahu 10 minut.
 • Připojte prosím pár vět o nahrávce (východiska, motivace, kontext) – cokoli, co porotě pomůže lépe pochopit způsob vašeho přemýšlení o zvuku a tvorbě.
 • Podklady zašlete na adresu tomas@vinyla.cz do 31. 1. 2023. 
 • Více informací najdete na vinyla.cz.

Comments

comments

Vyhledat